Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kandydaci do RPP będą przesłuchiwani przez posłów i senatorów

Kandydaci do RPP będą przesłuchiwani przez posłów i senatorów

Fot. Jacek Dominski/REPORTER

We wtorek posłowie i senatorowie będą przesłuchiwać kandydatów do RPP zgłoszonych przez kluby sejmowe i senackie. Posiedzenia komisji finansów obu izb zaplanowano w tym samym czasie - mają się zacząć w południe.

Sejmowa komisja finansów publicznych przesłucha we wtorek czterech kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej. 20 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm; Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Posłowie PO zgłosili natomiast prof. Cezarego Wójcika z SGH, a kluby Nowoczesnej i PSL prof. Stanisława Gomułkę.

Czy nowa RPP będzie upolityczniona?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

W tym samym czasie senacka komisja budżetu i finansów publicznych ma zapoznać się z czterema kandydatami zgłoszonymi przez senatorów. Powołanie i zaprzysiężenie nowych, wybranych przez Senat członków RPP ma mieć miejsce podczas najbliższego, zaczynającego się w środę posiedzenia Senatu.

24 stycznia 2016 roku wygasają kadencje wybranych przez Senat w 2010 r. członków RPP: Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera. Jest raczej przesądzone, że do Rady zostaną powołani kandydaci zgłoszeni przez PiS, który ma większość w Senacie. To członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz dr Marek Chrzanowski z SGH. Natomiast senatorowie PO zgłosili Marka A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kadencja trzeciego "sejmowego" członka RPP, Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa 9 lutego 2016 r. Kolejnym kandydatem posłów PiS na jej miejsce jest prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku, posłowie PO zapowiedzieli natomiast zgłoszenie byłego ministra finansów Mateusza Szczurka.

Kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda. W mediach w kontekście kandydatów prezydenckich wymienia się m.in. nazwisko byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszarda Bugaja. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki.

Jedynym członkiem RPP, który w najbliższym czasie nie będzie wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Dziewięciu członków RPP na 6 lat wybierają (po trzech) prezydent, Sejm i Senat. Członkiem Rady można być tylko raz.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
primabalerina
80.50.79.* 2016-01-15 12:33
komisja pana prezesa jednoosobowa najprawdopodobniej lub posłów i senatorów ( laików, gadających, głów, komuchów, byłych piosenkarzy, sportowców, ludzi nie zwiazanych w wiekszosc ze srodowiskiem akademickim , ekonomicznym, finansowym) znających mechanizmy makroekonomiczne jak ja balet, pytania które mogą paść ? kryteria wyboru ? weryfikacja czegokolwiek ? groza , z prawem to samo,

#bezprawieiniesprawiedliwość #zabawyzkonstytucjąspolkazoo #adługopisduda
Bob202
89.229.133.* 2016-01-12 14:24
Nikt nie zgłasza Marka Belki na II kadencję...???....taki autorytet , moralność nieskazitelna.
chichot losu
122.150.171.* 2016-01-12 13:42
Kandydaci do RPP będą przesłuchiwani .." powinni byc przesluchiwanie przez Jaroslawa i ojca Rydzyka to sa znawcy nad znawcami na kazdy temat.
Zobacz więcej komentarzy (15)