Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara dla Getin Noble Banku. Sąd podtrzymał - prawie 2 mln zł

0
Podziel się:

Bank automatycznie naliczał opłatę wszystkim klientom, nawet gdy...

Kara dla Getin Noble Banku. Sąd podtrzymał - prawie 2 mln zł
(VasilySmirnov/iStockphoto)
bFdXGfxN

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK, który uznał, że Getin Noble Bank pobierał niezgodnie z prawem opłaty od spóźniających się ze spłatą zadłużenia użytkowników swoich kart kredytowych. SOKiK utrzymał prawie 2 mln zł kary dla banku.

Aktualizacja 14:02

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z listopada 2010 r. - _ Przeprowadzone postępowanie wykazało wówczas, że Getin Noble Bank w tabeli opłat i prowizji kart kredytowych i ratalnych przewidział opłatę za obsługę nieterminowej spłaty, która obejmowała czynności typu wysłanie sms, kontakt telefoniczny czy monit. Jak ustalił urząd, bank już w pierwszym dniu zadłużenia automatycznie naliczał tę opłatę wszystkim klientom, nawet w przypadku, gdy nie podejmował wobec nich żadnych działań _ - poinformowała rzeczniczka.

bFdXGfxP

Prezes UOKiK nałożyła wtedy na przedsiębiorcę 1 mln 959 tys. 44 zł kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

- _ Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się od decyzji _ - poinformowała Cieloch. Dodała, że Sąd potwierdził decyzję urzędu. - _ Sąd podkreślił, że prezes urzędu nie zakwestionowała ustalenia opłaty ryczałtowej, lecz fakt automatycznego jej pobierania bez względu na to, czy zaistniały do tego przesłanki. Ponadto, bank nieprawidłowo ustalał ogólną opłatę ryczałtową za wszystkie czynności obsługi przeterminowanej należności. Zdaniem sądu, możliwe jest pobieranie opłat ryczałtowych, ale muszą być to opłaty za poszczególne jasno wskazane czynności _ - wyjaśniła.

- _ Decyzję o ewentualnym odwołaniu się od decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejmiemy po wnikliwej analizie uzasadnienia wyroku _ - poinformował PAP Artur Newecki z Getin Noble Banku. _ Kwestionowane przez UOKiK opłaty nie są pobierane od października 2009 roku _ - dodał.

Getin Noble Bank powstał w czerwcu 2009 roku w wyniku połączenia dwóch spółek - Getin Bank i Noble Bank. Niedozwolona praktyka była stosowana przez Getin Bank od 2006 roku, a po fuzji w 2009 r. także przez Getin Noble Bank.

bFdXGfxV
Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe kary dla czołowych banków. Oszukiwały? Pod pręgierzem UOKiK-u znalazły się: PKO BP, Pekao SA i Raiffeisen Bank Polska. Kary sięgają...
Ogromne kary dla BRE Banku i PKO BP UOKiK nałożył ponad 14,7 mln zł kary na BRE Bank i ponad 14,6 mln zł na PKO BP
bFdXGfyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)