Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karta dużych rodzin
05.02.2014 16:57

Karta Dużej Rodziny będzie wydawana od marca

Wielodzietne rodziny mają dostać łatwiejszy dostęp do ulg na przejazdy koleją, a także do zarządzanych przez administrację państwową placówek kulturalnych. Co jeszcze się zmieni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Od marca w ramach ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne wydawane będą w gminach Karty Dużej Rodziny, uprawniające m.in. do ulg w komunikacji PKP - zapowiedział minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Aktualizacja 18:08

Podczas konferencji prasowej w Ciechanowie Kosiniak-Kamysz poinformował, że ruszają konsultacje społeczne, dotyczące ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne pod nazwą Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej.

_ - Projekt wychodzi do kilkunastodniowych konsultacji. Za chwilę stanie na radzie ministrów i będziemy od marca wdrażać tę kartę w całym kraju. Ona będzie wydawana w gminach, bo ta współpraca z samorządowcami jest dla nas bardzo ważna _ - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej ma poprzez system ulg w opłatach ułatwić m.in. dostęp do komunikacji publicznej, np. PKP, a także do zarządzanych przez administrację państwową placówek kulturalnych, jak muzea i galerie oraz placówek sportowych. Resort środowiska proponuje m.in. bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że ogólnopolska Karta Dużej Rodziny - Karta Rodziny Wielodzietnej będzie dotyczyła _ instytucji ogólnokrajowych dostępnych dla każdego obywatela, dla każdej rodziny wielodzietnej niezależnie od miejsca zamieszkania _. - _ Ona stanowi jak gdyby uzupełnienie dla kart gminnych lub mobilizację do stworzenia tych ulg w kartach gminnych _ - wyjaśnił minister.

Przyznał, że każdy samorząd będzie mógł przyjąć ogólnokrajową kartę jako swoją gminną, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną. _ - Tu pozostawiamy dowolność samorządom. Albo chcą mieć swoją kartę, albo mówią - akceptujemy u nas, np. tu w Ciechanowie, kartę ogólnopolską i proponujemy zniżki na komunikację miejską, na basen, na wstęp do kina, czy do teatru. Nic nie stoi na przeszkodzie. Jest to elastyczne _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że karta będzie wydawana rodzinom posiadającym co najmniej trójkę dzieci, przy czym nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. _ Karta będzie dla każdego członka rodziny, i dla rodziców i dla dzieci _ - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo pracy liczy, że do projektu Kart Dużej Rodziny poprzez system zniżek coraz liczniej - wzorem innych państw, w tym Francji - przystępować będą również partnerzy prywatni, np. sklepy czy hurtownie. _ - Warto, żeby biznes, żeby polscy przedsiębiorcy i nie tylko polscy, ale ci wszyscy, którzy mają sklepy, mają usługi na terenie Polski, włączyli się w tę kartę. Mamy takie przykłady na świecie. Karta rodzin wielodzietnych powstała we Francji w latach 20. XX wieku. Sprawdziła się. Tam też filarem jest kolej, ale bardzo ważnym elementem są zniżki prywatnych instytucji, prywatnego biznesu _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy podkreślił, że bardzo dobrze ocenia wprowadzanie kart rodzinnych w gminach i powiatach - obecnie jest ich 150 w skali kraju. Zaznaczył przy tym, że karty takie mają szczególne znaczenie np. przy wprowadzaniu ulg dla rodzin wielodzietnych w korzystaniu z komunikacji miejskiej, która podlega samorządom. _ - Chcemy dalej rozwijać karty gminne, karty powiatowe. To nie jest wydatek, to jest inwestycja w rodziny wielodzietne, w bezpieczeństwo demograficzne państwa, ale to też inwestycja, która przywraca i nadaje odpowiedni szacunek wobec rodzin wielodzietnych _ - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił uwagę, że często niesłusznie stawia się znak równości między rodziną dużą, wielodzietną a rodziną patologiczną. _ - Oczywiście, zdarzają się różne przypadki, ale to nie wielodzietność jest tutaj czymś złym. Wielodzietność jest czymś dobrym i trzeba oddać jej szacunek _ - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podczas wizyty w Ciechanowie minister pracy spotkał się m.in. z 10-osobową rodziną wielodzietną.

Jak poinformowała rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Ewa Blankiewicz, obecnie trwają prace nad projektem uchwały o wprowadzeniu tam karty rodziny wielodzietnej. Według niej, projekt uchwały trafi pod głosowanie radnych najprawdopodobniej podczas sesji marcowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: karta dużych rodzin, karta dużej rodziny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz