Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kary KNF dla Idea TFI i dla IDM. Komisja: naruszono interesy klientów

0
Podziel się

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę w wysokości 1 mln zł na Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Kary KNF dla Idea TFI i dla IDM. Komisja: naruszono interesy klientów
(arrakasta - Fotolia.com)
bEpXOjit

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę w wysokości 1 mln zł na Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych a karę w wysokości 500 tys. zł na Dom Maklerski IDM - poinformowała KNF dziś w komunikacie.

Według KNF dom maklerski zarządzał portfelami inwestycyjnymi inwestycyjnych z grupy Idea TFI niezgodnie z umową oraz niezgodnie ze statutami tych funduszy.

W komunikacie wyjaśniono, że IDM nabywał do portfeli inwestycyjnych Idea Premium SFIO i Idea Parasol FIO papiery wartościowe, a w szczególności obligacje korporacyjne, niespełniające wymaganych kryteriów. _ Działania te następowały niezgodnie z umową o zarządzanie, wbrew określonym w ustawie o funduszach inwestycyjnych i statutach funduszy kryteriom doboru lokat oraz czynnikom ryzyka, w tym ryzyku płynności _ - wyjaśniono.

bEpXOjiv

KNF wskazała, że w wielu przypadkach były to papiery wartościowe emitentów o wątpliwej wiarygodności kredytowej, a niektóre transakcje przeprowadzane były w warunkach, w których istniał konflikt interesów.

_ W ocenie KNF, Dom Maklerski IDM nie przestrzegał obowiązku wykonywania swoich czynności z należytą starannością wynikającą z zawodowego charakteru ich wykonywania, nie działał w najlepiej pojętym interesie klienta, tj. Idea TFI SA i kierował się przede wszystkim interesem własnym polegającym m.in. na osiągnięciu zysku z przeprowadzanych emisji _ - napisano w komunikacie. Według KNF interes uczestników zarządzanych funduszy nie był należycie uwzględniany.

Jednocześnie komisja nałożyła na Idea TFI kary w wysokości 1 miliona złotych. Zdaniem KNF Towarzystwo naruszyło interesy uczestników Idea Premium Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego i Idea Parasol Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. Komisja zauważyła, że TFI nie wypowiedziało umowy o zarządzanie z IDM aktywami funduszy inwestycyjnych mimo wystąpienia sprzeczności interesu między interesem uczestników Idea Premium SFIO i Idea Parasol FIO i interesem IDM.

KNF zarzuciła TFI m.in. brak wewnętrznej struktury organizacyjnej, która zapobiegłaby powstawaniu konfliktów interesów, nieprawidłowe działanie kontroli wewnętrznej w Towarzystwie, czy przedstawienie nierzetelnych informacji w prospektach informacyjnych Idea Parasol FIO.

bEpXOjiB

Decyzję KNF o nałożeniu kary można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpXOjiW
fundusze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)