Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katastrofa kolejowa. Los maszynistów wciąż nieustalony

0
Podziel się:

Zapisy z rejestratorów lokomotyw pomogą w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy pod Szczekocinami.

Katastrofa kolejowa. Los maszynistów wciąż nieustalony
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Nie można obecnie potwierdzić, że dwaj maszyniści przeżyli wczorajszą katastrofę kolejową pod Szczekocinami koło Zawiercia. Służbom udało się natomiast odnaleźć rejestratory z obu lokomotyw, które pełnia role podobna do _ czarnych skrzynek _.

Aktualizacja 15:52

Według informacji prokuratury załogę dwóch pociągów, które się zderzyły, stanowiło w sumie czterech maszynistów.

- _ Ze wstępnych informacji, które otrzymaliśmy od służb ratowniczych wynikało, że z maszynistów jeden został ranny i został odwieziony do szpitala, a drugi nie odniósł większych obrażeń. Jednakże w wyniku weryfikacji, która polegała na uzyskaniu danych osobowych maszynistów i weryfikacji ich w terenie przez jednostki policji, na chwilę obecną takiej informacji potwierdzić nie mogę _ - powiedział prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Początkowo prokurator informował dziennikarzy, że katastrofę kolejową pod Szczekocinami przeżyli dwaj maszyniści, z których jeden jest w szpitalu.

Na miejscu katastrofy kolejowej udało się natomiast odnaleźć rejestratory lokomotyw. To urządzenia, które działaniem przypominają nieco lotnicze czarny skrzynki. Prokurator Tomasz Ozimek mówi, że ze wstępnych oględzin wynika, że uda się odczytać ich zapisy.

Katastrofa kolejowa pod Zawierciem

  • fot: PAP/Jacek Bednarczyk
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
  • fot: PAP/Jacek Bednarczyk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif height=13 ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/katastrofa-kolejowa-pod-zawierciem-g411354.html)

- _ Ze wstępnych ustaleń wynika, że zawartość urządzeń będzie nadawała się do odczytu _- stwierdził Tomasz Ozimek.

Zapisy rejestratorów prawdopodobnie będą cennym dowodem w sprawie. - T_ e urządzenia rejestrują takie dane jak prędkość, czy dana lokomotywa hamowała, jak długo, z jaka intensywnością - tego typu dane _- wylicza prokurator.

Śledztwo w sprawie katastrofy prowadzi częstochowska prokuratura. W postępowaniu bierze udział siedmiu prokuratorów.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK _ Brzechwa _ z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio _ Jan Matejko _ relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 56 zostało rannych.

O katastrofach kolejowych czytaj w Money.pl
Pociąg jechał 118 km/h. Maszynista wolny Za maszynistę poręczyli poseł PiS Jerzy Polaczek i były prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz.
Katastrofa w Mostach. Pociągi już jeżdżą Wznowiony został ruch pociągów na odcinku Lębork - Godętowo, gdzie w czwartek doszło tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym.
Katastrofa kolejowa. Są zabici i ranni Na Śląsku zderzyły się czołowo dwa pociągi pasażerskie. Są ofiary śmiertelne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)