Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofy naturalne kosztowały nas 366 miliardów dolarów

0
Podziel się:

Ponadto pochłonęły życie 30 tysięcy osób. Najgorszą katastrofą było trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii - wynika z raportu ONZ.

Katastrofy naturalne kosztowały nas 366 miliardów dolarów
(PAP/EPA/ASAHI SHIMBUN)

ONZ ocenia, że straty spowodowane katastrofami naturalnymi w ubiegłym roku wyniosły około 366 miliardów dolarów. Ponadto pochłonęły życie 30 tysięcy osób.

Raport naukowców w tej sprawie zaprezentowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jedna z autorek raportu, profesor Debby Guha-Sapir z belgijskiego uniwersytetu z Leuven podkreśla, że spośród katastrof naturalnych, które nawiedziły świat w ubiegłym roku, najbardziej tragiczne w skutkach było trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii. Spośród wszystkich 29 782 zabitych przez klęski żywiołowe, dwie trzecie, to jest około 20 tysięcy osób, zginęło w Japonii.

Specjaliści podkreślają, że do katastrof najczęściej dochodziło w Azji, a klęski naturalne zabijały najwięcej osób w najbiedniejszych krajach. Bardzo tragiczne w skutkach okazały się także trzęsienie ziemi w Turcji oraz powodzie w Tajlandii i Nowej Zelandii.

Profesor Debby Guha-Sapir podkreśla, że japońskie tsunami pokazało, iż także w krajach rozwiniętych katastrofy mogą zbierać olbrzymie żniwo. - _ Kraje bogatsze i rozwinięte nie chronią swoich obywateli przed katastrofami, choć mają środki, które pozwoliłyby lepiej chronić społeczeństwo przed skutkami klęsk żywiołowych _ - dodała.

Czytaj więcej o stratach spowodowanych przez katastrofy naturalne
Japonia: Odbudowa zniszczeń zajmie 10 lat Stary materialne spowodowane przez kataklizm oszacowano na 300 miliardów dolarów.
ONZ: Stracimy 1,5 bln dol. przez katastrofy? Takie wnioski płyną z raportu ONZ na temat katastrof naturalnych.
Tornado zabiło 295 osób. Straty idą w miliardy dolarów Starty wywołane przez tornada w południowych stanach USA porównuje się do tych, które spowodował huragan Katrina w sierpniu 2005 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)