Notowania

restrukturyzacja w khw
10.11.2014 17:21

Katowicki Holding Węglowy negocjował z górnikami

Związkowcy twierdzą, że propozycje szefów Holdingu oznaczają dla górników utratę sporej części przywilejów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Bez zawarcia porozumienia zakończyły się, kilkugodzinne rozmowy między zarządem a związkowcami z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Zarząd KHW chce zawieszenia części górniczych świadczeń, tłumacząc to trudną sytuacją ekonomiczną.

Związkowcy odpowiadają, że propozycje szefów Holdingu oznaczają dla górników utratę sporej części zarobków.

Dzisiejsze spotkanie było już kolejnym w tej samej sprawie. _ Przedstawiając wzajemne stanowiska uzgodniono kolejne punkty porozumień, nie doszło jednak do przyjęcia ich ostatecznych wersji _ - przekazał rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Wiceszef Solidarności w KHW Piotr Bienek powiedział, że do czasu kolejnego spotkania z zarządem - zaplanowanego na najbliższą środę - związkowcy będą rozmawiali z pracownikami na temat złożonych przez obie strony propozycji. _ Będziemy zastanawiać się, na ile możemy ustąpić i na ile nasze ustępstwa są w stanie poprawić sytuację w spółce. Wiemy przecież, że obecna kondycja górnictwa to przede wszystkim efekt złego zarządzenia w poprzednich latach _ - powiedział Bienek.

Według związkowców, zarząd na początku negocjacji proponował zawieszenie m.in. nagrody barbórkowej, czternastej pensji, nagród rocznych, odpraw emerytalnych, deputatów węglowych dla pracowników i emerytów, biletu z Karty Górnika oraz ekwiwalentu za pomoce szkolne. _ To nie są wcale przywileje, jak podają niektórzy, są to składniki wynagrodzeń _ - przekonuje Bienek.

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk nie chce odnosić się do przebiegu negocjacji do czasu ich zakończenia. _ Z całego wachlarza zaproponowanych rzeczy na pewno powinniśmy się, co do iluś elementów dogadać, dla dobra tej firmy _ - podkreślił w ubiegły czwartek prezes. Wyrażając nadzieję na kompromis mówił, że sytuację KHW ocenia jako _ bardzo trudną, ale nie beznadziejną _. Przypomniał, że sytuację spółki skomplikowała dodatkowo październikowa katastrofa w kopalni Mysłowice-Wesoła, po której trzeba było wstrzymać tam wydobycie. KHW to kolejna spółka, która w obliczu kryzysu szuka oszczędności. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwrócił się niedawno do działających w spółce związków zawodowych o opinię ws. zawieszenia na trzy lata części świadczeń, w tym 14. pensji. We wrześniu JSW poinformowała, że rozważa także likwidację uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r.

We wrześniu uchwałę o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. przyjął zarząd Kompanii Węglowej. Niedawno rada nadzorcza spółki przyjęła program naprawczy. Do tej pory Kompania nie ujawnia szczegółów, które mają być przekazane opinii publicznej być może dopiero w drugiej dekadzie listopada.

Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Holding węglowy chce zabrać przywileje Zarząd KHW zaproponował rezygnacje na trzy lata z wypłat Barbórki, 14. pensji i deputatu węglowego - poinformowali związkowcy.
Chcą zabrać górnikom część przywilejów Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwrócił się do związków zawodowych o opinie w sprawie zawieszenia na 3 lata części świadczeń. Tłumaczy to oszczędnościami.
Tagi: restrukturyzacja w khw, khw, giełda, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz