Notowania

syria
24.09.2014 14:03

KE przeznacza 215 mln euro na pomoc dla Syrii i jej sąsiadów

Trwająca od kilku lat wojna domowa zmusiła do opuszczenia domów ponad 6 milionów osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

KE zwiększyła pomoc dla Syrii i jej sąsiadów o 215 mln euro w związku z bardzo trudną sytuacją humanitarną w tym regionie. Trwająca od kilku lat wojna domowa zmusiła do opuszczenia domów ponad 6 milionów osób.

Komisja poinformowała, że przeznaczy dodatkowe 50 mln euro na pomoc humanitarną oraz 165 mln euro na wsparcie długoterminowych projektów rozwojowych.

Dzięki tym środkom możliwa będzie m.in. pomoc dla dziesiątków tysięcy uchodźców syryjskich, przybywających w ostatnich dniach do Turcji. Od początku wybuchu konfliktu w Syrii (marzec 2011 r.) zarejestrowano ponad trzy miliony uchodźców; ponad 6,4 mln osób zostało przesiedlonych.

Komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa chwaliła Liban, Irak, Turcję, Jordanię i Egipt za przyjmowanie uchodźców.

_ - Jest jasne, że zdolności krajów sąsiadujących (z Syrią) są na skraju możliwości. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni ponad 100 tys. ludzi przekroczyło granicę Turcji _ - podkreśliła.

Nowe fundusze unijne mają być przeznaczone na bieżącą pomoc medyczną, dostarczanie żywności i wody pitnej, zapewnienie schronienia i rejestrację uchodźców. Skorzystają z niej również syryjskie organizacje pozarządowe, które pomagają dzieciom m.in. w dostępie do edukacji czy służby zdrowia.

Trwający czwarty rok konflikt w Syrii spowodował największą katastrofę humanitarną na świecie, w wyniku której pomocy potrzebowało ponad 10 mln osób. Ponad 191 tys. ludzi straciło życie, a setki tysięcy zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m281447.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;usa;zwiekszaja;dostawy;broni;dla;rebeliantow,38,0,1521958.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Większa pomoc dla rebeliantów w Syrii Do powstańców już trafiło kilkadziesiąt pocisków przeciwpancernych, ale to tylko początek - podało amerykańskie radio NPR.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m281446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pomoc;dla;syrii;wstrzymana;powod,160,0,1440416.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ucinają pomoc dla Syrii. Powód? Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wstrzymały dzisiaj dostawy pomocy do północnej Syrii, gdzie siły Frontu Islamskiego zajęły kwatery i magazyny, należące do opozycyjnej Najwyższej Rady Wojskowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m263877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/uchodzcy;z;syrii;bulgaria;dostanie;wsparcie;finansowe,78,0,1432142.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bułgaria dostanie miliony euro pomocy Komisja Europejska ogłosiła, że odblokuje 5,6 miliona euro, by pomóc Bułgarii w przyjmowaniu coraz większej liczby uchodźców, którzy uciekają między innymi przed wojną domową w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m321129.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;lotniczy;na;pozycje;dzihadystow;pod;ajn;al-arab,194,0,1625538.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Walka z dżihadystami w Syrii. Kolejne ataki Agencja Reutera podała, że nie można zweryfikować doniesienia o atakach. Informator Reutera z Ajn al-Arab powiedział, że w nocy nie słyszał żadnych eksplozji.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz