Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kerry uratuje możliwe porozumienia z Iranem?

0
Podziel się:

Na prośbę szefowej unijnej dyplomacji sekretarz stanu USA udaje się do Genewy.

Kerry uratuje możliwe porozumienia z Iranem?
(PAP/EPA)
bECErxaZ

Na prośbę szefowej unijnej dyplomacji sekretarz stanu USA udaje się do Genewy, by pomóc w wypracowaniu wstępnego porozumienia między Teheranem a szóstką mocarstw (grupa 5+1) w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

_ Sekretarz Kerry pojedzie do Genewy na zaproszenie wysokiego przedstawiciela UE Catherine Ashton, by pomóc zmniejszyć różnice w negocjacjach _ - powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

W Genewie rozpoczęło się w czwartek dwudniowe spotkanie przedstawicieli Iranu i grupy 5+1, czyli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny) i Niemiec, poświęcone programowi nuklearnemu Iranu. Nagła decyzja Kerry'ego, by udać się do Genewy może być sygnałem postępu w rozmowach, które w imieniu _ szóstki _ koordynuje Ashton.

bECErxbb

Według źródeł dyplomatycznych cytowanych przez agencję Reutera w Genewie doszło do postępu w rozmowach na temat _ pierwszego etapu _ porozumienia. Zakładałoby ono, że Teheran ograniczy niektóre działania związane z jego programem nuklearnym w zamian za zgodę Zachodu na złagodzenie pewnych sankcji dotkliwych dla irańskiej gospodarki.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji NBC, że społeczność międzynarodowa mogłaby nieco złagodzić sankcje wobec Iranu już w początkowej fazie negocjacji porozumienia. Jak wyjaśnił, _ istnieje możliwość etapowego porozumienia _, w którego pierwszej fazie Iran _ zatrzymałby postęp _ swego programu nuklearnego. W zamian za to otrzymałby _ pewne bardzo skromne ulgi _, jednak _ system sankcji _ zostałby utrzymany. Można byłoby je natychmiast przywrócić do stanu poprzedniego, a nawet zaostrzyć restrykcje, gdyby Iran nie dotrzymał zobowiązań.

Wcześniej w czwartek rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że USA rozważą załagodzenie sankcji, o ile władze w Teheranie dostarczą niezbitych dowodów pokazujących, że ich program nuklearny nie jest dalej rozwijany. W zamian za takie _ konkretne i podlegające weryfikacji kroki _ grupa 5+1 _ rozważy ograniczone i odwracalne złagodzenie sankcji _ - powiedział rzecznik.

Przeciwko złagodzeniu sankcji wobec Iranu opowiada się jednak wielu senatorów USA. Niektórzy członkowie Senatu nalegają nawet na zaostrzenie sankcji tuż po zakończeniu rozmów w Genewie. Również premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że sprzeciwia się tej wstępnej propozycji, ponieważ _ pozwoliłaby ona Iranowi na utrzymanie zdolności do zbudowania broni jądrowej _.

bECErxbh

Poprzednia runda rozmów _ szóstki _ z Iranem odbyła się 16 października. Było to pierwsze spotkanie stron od szczytu w Ałma Acie w Kazachstanie w kwietniu br., kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc. Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Iranu Hasan Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat NPT.

Czytaj więcej w Money.pl

bECErxbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)