Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Świetne wieści dla KGHM. Ceny miedzi blisko ponad trzyletnich rekordów

Świetne wieści dla KGHM. Ceny miedzi blisko ponad trzyletnich rekordów

Kurs miedzi rekompensuje złe wieści z KGHM. Akcje poszły w górę Fot. MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER
Kurs miedzi rekompensuje złe wieści z KGHM. Akcje poszły w górę
Akcje KGHM szybko nadrabiają straty z początku grudnia. Ceny miedzi zachowują się na tyle dobrze, że humory inwestorom wróciły, mimo kilku złych informacji. Kurs metalu zbliżył się do ponad trzyletniego rekordu. Rynek aut elektrycznych otwiera nowe perspektywy.

Cena tony miedzi przekroczyła w środę w Londynie poziom 7 tys. dol. za tonę o 37 dol. Tak wysoko nie była od października. To jednocześnie cena, którą przedtem widziano na rynku we wrześniu 2014 roku.

To pocieszająca wiadomość dla właścicieli kombinatu, w tym skarbu państwa, który ma 32 proc. akcji. Akcje rosły w środę o nawet ponad 3 proc. do ponad 110 zł. W ciągu tygodnia zyskały już ponad 6 proc. A jeszcze 7 grudnia testowały poziomy poniżej 100 zł - najniższe od stycznia.

Notowania akcji KGHM w ostatnim tygodniu

 

To była konsekwencja dwóch złych wiadomości. Pierwsza z października, kiedy kombinat podał informację o awarii kotła i związanym z tym zawieszeniu pracy pieca w HM Głogów, czyli inwestycji, która kosztowała KGHM 2,5 mld zł. Przez to produkcja zmniejszy się o 14 tys. ton, co według obecnych cen daje mniejsze o 100 mln dol. przychody.

Potem przyszła jeszcze wiadomość o braku zezwolenia środowiskowego na inwestycję w Kanadzie, która kosztowała kombinat 600 mln zł.

To wszystko rekompensuje jednak wzrost cen miedzi powyżej 7 tys. dol. Tyle płacono w środę za tonę metalu, choć największy odbiorca, Chiny zmniejszyły w pierwszych 11 miesiącach roku import o 5 proc. do 4,24 mln ton.

Rynek jednak oczekuje wzrostu popytu z Chin po danych o ożywieniu w przemyśle, ale także szykuje się spory popyt związany z rozwojem rynku aut elektrycznych.

Zobacz również: Czym będą jeździć Polacy za 10 lat? Samochody mają się mocno zmienić

 


kghm, kgh, ceny miedzi, samochody elektryczne, elektromobilność
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ekonomista
2017-12-22 12:49
Ciekawe.W okresie rzadow PO-PSL,KGHM jako spolka skarbu panstwa byla zadluzona po uszy.,po zakupie kopalni miedzi w Chile.Za rzadow PIS sytuacja sie diametralnie zmienia na korzysc spolki.To samo bylo z polskim przewoznikiem PLL"LOT"Wniosek,wystarczy nie krasc,tylko madrze zarzadzac a efekty tego sa od razu widoczne.
Roberto9999
2017-12-22 00:59
Znowu kłania się kolejne oszustwo PiS-u. W kampanii wyborczej obiecywali zlikwidowanie podatku od kopalin. No i co?
goral
2017-12-21 20:26
Nie wierzcie w te brednie!. Niedługo będą musieli spłacać kredyt zaciągnięty w Japoni na zakup kopalni w Ameryce południowe,j 5mld dolarów!, a nie mają, i co? KGHM, Złota Kura zostanie sprzedana. Zapiszcie to, 3 lata i po nich.
Pokaż wszystkie komentarze (9)