Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

KGHM podał wyniki. Zobacz ile wydał na związkowców

0
Podziel się:

W pierwszym kwartale spółka zarobiła 627 mln złotych. Dla związków kondycja firmy to argument do kolejnych podwyżek.

KGHM podał wyniki. Zobacz ile wydał na związkowców
(PAP/Helena Spokojna)
bEJURYLF

Związkowcy z rady nadzorczej KGHM zarabiają średnio 2,5 razy więcej niż pozostali członkowie organu spółki. Ci pracujący w biurach związków - 13,1 tys. zł miesięcznie, czyli 1,6 razy więcej niż _ zwykli pracownicy _.

Dziś miedziowy potentat podał wyniki za I kwartał 2009 roku. Między styczniem a końcem marca spółka zarobiła 627 mln złotych, czyli o 28 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Ten wynik był znacznie lepszy niż oczekiwali analitycy. Średnia prognoz specjalistów mówiła o spadku zysku do poziomu 481 mln złotych. To świetna wiadomość nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla pracowników spółki i związkowców. Lepsza kondycja finansowa KGHM to dla nich podstawowy argument do podwyżek.

bEJURYLH

Podczas gdy większość Polaków boi się o swoje miejsca pracy i nie ma co liczyć na podwyżki, w KGHM pracownicy liczą zyski.

Piątego maja władze spółki podpisały porozumienie ze związkami zawodowymi, na mocy którego już teraz każdy pracownik otrzymał bonus w wysokości 3,5 tys. złotych. Jeśli sytuacja ekonomiczna firmy nie pogorszy się zbytnio w tym roku, pracownicy otrzymają dodatkowo jeszcze 1,5 tys. złotych.

Włączając w to podwyższenie składki podstawowej na Pracowniczy Program Emerytalny o 2 pkt. proc. do 5 proc. wynagrodzenia, łączny koszt porozumienia pomiędzy władzami spółki a związkami zawodowymi to 130 mln złotych.

Związkowiec zarabia jak biznesmen

KGHM zatrudnia prawie 18,5 tysiąca pracowników (18 463 osób- według danych na koniec marca tego roku). Z tego prawie 90 procent zatrudnionych należy do czternastu związków zawodowych (dokładnie 16 079 pracowników). Dodatkowo powołanych jest 47 organizacji zakładowych.

bEJURYLN

Liczby robią wrażenie, nawet jak na wielkość i przychody spółki (w całym 2008 r. wyniosły one 12,1 mld złotych). Spółka w ubiegłym roku na same płace związkowców wydała 7,5 mln złotych. Tyle kosztują pensje zaledwie 41 związkowców (dokładnie są to 41,4 etatu), którzy zostali oddelegowani do tego by dbać o interesy pracowników.

Czytaj w Money.pl
*Górnicy w KGHM zarabiają nawet 9 tys. zł. To zbyt mało? * Pracownicy KGHM, choć zarabiają średnio 7800 zł brutto, domagają się podwyżki płac o 550 zł na osobę. Spółka szacuje koszt całej tej operacji na ok. 150 mln złotych. Czytaj w Money.pl

Tym samym średnio działacz związkowy zarabiał ponad 13 tys. zł brutto.

bEJURYLO

W porównaniu z płacami _ szeregowych pracowników _ KGHM, związkowcy siedzący za biurkiem zarabiali 1,6 razy więcej. Średnia pensja w ubiegłym roku wyniosła bowiem 7909 zł (wliczając w to roczną nagrodę za wyniki spółki).

To jednak nie wszystkie koszty, jakie spółka ponosi z tytułu istniejących związków zawodowych. W 2008 r. na utrzymanie biur związkowców wydano 0,7 mln złotych.

Tym samym łączny koszt utrzymania związków zawodowych w KGHM wyniósł więc 8,2 mln złotych.

Szefowie związków - jeszcze więcej

Trzech przedstawicieli załogi zasiada w radzie nadzorczej spółki. Są to Józef Czyczerski, Leszek Hajdacki oraz Ryszard Kurek. W 2008 r. ich dochody wyniosły odpowiednio 182 tys., 249 tys. oraz 223 tys. złotych.

bEJURYLP

Tymczasem średnie zarobki w radzie nadzorczej spółki w ubiegłym roku wynosiły 85 tys. złotych. Gdyby z organu spółki odjąć trzech przedstawicieli załogi średnia spadłaby do 52 tys. złotych.

Czytaj w Money.pl
*Związkowcy kosztują JSW miliony. Dziś protest * 16 mln złotych - to, zdaniem spółki, roczny koszt utrzymania związków w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według związkowców to zaledwie 7,5 mln złotych. Czytaj w Money.pl
bEJURYMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)