Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kiedy euro zastąpi złotego? Premier ujawnia plany

0
Podziel się:

- Dojdzie do sytuacji, w której bycie w strefie euro będzie oznaczało bycie w Unii Europejskiej - oświadczył Donald Tusk.

Kiedy euro zastąpi złotego? Premier ujawnia plany
(PAP/Radek Pietruszka)

Szef rządu pozytywnie o referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę euro. Donald Tusk mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że opowiada się za znalezieniem w Sejmie porozumienia z opozycją, by wpisać do konstytucji poprawkę, na mocy której ostateczna decyzja o przyjęciu wspólnej, europejskiej waluty zapadłaby w referendum.

Do zmiany konstytucji potrzeba 307 głosów. Bez poparcia posłów Prawa i Sprawiedliwości korekta ustawy zasadniczej jest niemożliwa.

Premier nie wykluczył rozpoczęcia konsultacji z klubami parlamentarnymi w tej sprawie. Zdaniem Tuska, za kilka lat dojdzie do sytuacji, w której bycie w strefie euro będzie oznaczało bycie w Unii Europejskiej. Wtedy Polska będzie musiała podjąć decyzję. Według premiera _ blokada konstytucyjna _ może uniemożliwić Polsce przyjęcie wspólnej waluty.

_ - Być może rozpoczniemy takie konsultacje ze wszystkimi klubami: czy jest zgoda na zmianę konstytucji i wpisanie w konstytucji, że można wejść do strefy euro, ale zrozumiem, że opozycja powie, iż warunkiem jest referendum dedykowane tylko tej decyzji. Ja byłbym za _ - zadeklarował Tusk.

Poniedziałkowa _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że PO oferuje PiS zgodę na referendum w sprawie daty wejścia do strefy euro, jeśli PiS poprze zmianę konstytucji umożliwiającą przyjęcie wspólnej waluty.

_ - Nie słyszałem o takich negocjacjach - znając moją rolę w Platformie pewnie bym słyszał, gdyby były. O tym, że jakieś rozmowy są, czy mają być, przeczytałem w gazetach. Proszę mi wierzyć: nie ma takich rozmów. Ale nie widziałbym nic zdrożnego, aby taką sondę przeprowadzić wśród klubów, czy to jest w ogóle możliwe _ - oświadczył Tusk po posiedzeniu rządu.

Dodał, że byłby _ absolutnie za _ znalezieniem porozumienia w Sejmie na rzecz zmiany konstytucji. _ Po to, żeby wpisać w konstytucji, że o ostatecznym przystąpieniu do strefy euro może zdecydować referendum. Nie mam nic przeciwko temu z oczywistych względów: mniej ludzi trzeba w referendum na rzecz wejścia do strefy euro niż ludzi głosujących w wyborach na rzecz uzyskania większości konstytucyjnej w parlamencie _ - argumentował.

Tusk ocenił ponadto, że _ dość szybko _ dla Polski przyjęcie wspólnej waluty będzie niezwykle opłacalne. _ Ten moment nastąpi moim zdaniem najpóźniej pod koniec tego dziesięciolecia. To będzie moment, w którym bycie w strefie euro będzie oznaczało bycie w Unii Europejskiej, korzystanie z pomocy europejskiej _ - wyliczał.

Jak mówił, w takim kluczowym momencie dobrze byłoby _ korzystać możliwie swobodnie z prawa głosu obywateli _. _ Blokada konstytucyjna może być zbyt sztywnym gorsetem. Przyjdzie taki moment, że większość Polaków uzna, iż to jest szansa i warto z tego skorzystać, a nie będzie można z tego skorzystać, bo będzie blokada konstytucyjna w parlamencie _ - dodał.

Tusk przyznał, że _ nie ma dziś dobrej pogody dla euro w Polsce _, także w związku z kryzysem w Europie i koniecznością zmian w ustawie zasadniczej.

_ - Nasze przystąpienie do strefy euro pozostaje celem, przynajmniej mojego rządu, ale każdy w Polsce może być spokojny, że bez akceptacji i to przygniatającej większości wyborców, bo wymagana jest zmiana konstytucji, a więc coś poważniejszego niż referendum, przystąpienie do strefy euro nie będzie możliwe _ - powiedział premier.

Tusk ocenił też, że źle byłoby, gdybyśmy uwierzyli, że sytuacja na Cyprze jest potwierdzeniem kryzysu euro jako waluty. Jak zaznaczył, mamy tam do czynienia z kolejną, dość typową, zwłaszcza jeśli chodzi o wyspy, krytyczną sytuacją banków.

Tusk uważa, że dysproporcja między sektorem bankowym a resztą gospodarki w małych krajach (przerost w nich sektora bankowego), powinien być dzwonkiem alarmowym, dlatego przykład Cypru i Grecji może być w ostatecznym rozrachunku korzystny dla całej UE.

Dzięki porozumieniu zawartemu w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr może zaszkodzić polskiej walucie. Co dalej ze złotym? Sprawdź, co o aktualnej sytuacji na rynku mówią eksperci i ile na koniec tygodnia może kosztować euro.
Chce bronić 105 mld euro. Uda mu się? Polska ma obiecane w nowym budżecie ponad 105 miliardów euro i - jak mówił premier - będzie bronić tych pieniędzy.
Polska w strefie euro. Premier mówi kiedy _ - W Europie są kraje w strefie euro i nie radzą sobie w kryzysie i są kraje w strefie euro i radzą sobie doskonale w kryzysie _ - tłumaczy premier.
Polska musi wypełnić te kryteria. Inaczej... Wnioski z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej wypełnieniu przez Polskę kryteriów członkostwa w strefie euro były głównym tematem dzisiejszego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesem NBP Markiem Belką.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)