Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedyś załatwili Brytyjczyków, teraz czas na Szwajcarię

0
Podziel się:

Analityk Money.pl Paweł Zawadzki o kulisach walutowych spekulacji.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Szwajcarski bank centralny powiedział dość. Od tej pory nie będzie tolerował umacniającego się franka i zamierza działać dla osłabienia waluty. Walka z rynkiem jest jednak bardzo ryzykowna i wcale nie oznacza, że polscy kredytobiorcy będą mogli w końcu spać spokojniej.

Kurs franka szwajcarskiego w stosunku do polskiego złotego w ciągu zaledwie miesiąca umocnił się o ponad 15 procent. Na ratunek kilkuset tysiącom Polaków posiadającym kredyty denominowane właśnie w frankach szwajcarskich przyszedł wczoraj Szwajcarski Bank Narodowy. W krótkim terminie reakcja na zapowiedź osłabiania szwajcarskiej waluty była natychmiastowa – kurs franka w ciągu kilkunastu minut z rekordowego poziomu 3,74 złotego poszedł w dół o ponad 10 groszy.

Czy to jednak pokazuje siłę banku centralnego, który kiedy tylko uzna, że waluta jest przewartościowana, może skorzystać z szerokiego arsenału instrumentów by _ naprawić _ sytuację? Bardzo wątpliwe. Walka z rynkiem najczęściej kończy się porażką. Najlepiej pokazuje to historia zmagań Wielkiej Brytanii z funduszem George'a Sorosa w 1992 roku. Ten zaciągnął liczne pożyczki w funtach brytyjskich zatem zależało mu na jak najniższym kursie.


Bank Anglii miał wtedy zupełnie inne cele. W ramach Europejskiego Mechanizmu Walutowego (ERM) musiał utrzymywać funta w wąskim przedziale wahań w stosunku do niemieckiej marki. Kurs jednak spadał, a zatem bank centralny musiał go bronić. Do umocnienia funta wykorzystał rezerwy walutowe. Wyprzedawał niemieckie marki i skupował funty. To nie pomogło, więc podniósł stopy procentowe. Następnie ogłosił kolejną podwyżkę. To również nie wystarczyło i musiał skapitulować. Funt zanurkował.

Mówi się, że Soros _ w grę przeciw brytyjskiej walucie _ zaangażował około 10 mld dolarów. Skończyło się na tym, że Bank Anglii musiał wycofać funta z europejskiego systemu monetarnego, a inwestor zarobił na całej sytuacji około miliarda dolarów.

Jaki potencjał mają zatem działania Narodowego Banku Szwajcarii, kiedy Wielkiej Brytanii nie udało uporać się z jednym agresywnym spekulantem? Szczególnie, że arsenał ma znacznie mniejszy - stóp procentowych już nie obniży, bo te są rekordowo niskie. Trudno także oczekiwać wyprzedaży franka na skalę wystarczającą, aby cokolwiek zmienić.

Pewną opcją byłoby porozumienie z najważniejszymi światowymi bankami centralnymi, jednak te ostatnio mają wystarczająco dużo własnych problemów. Zatem albo w końcu zaczną pojawiać się lepsze dane ze światowej gospodarki i inwestorom wróci apetyt na ryzyko, albo trzeba będzie poczekać na to, aż wysoki kurs franka odbije się czkawką stanowiącemu ponad połowę szwajcarskiego PKB eksportowi. Polskim kredytobiorcom pozostaje zatem wierzyć w _ niewidzialną rękę rynku. _

Chcesz wiedzieć więcej o kredytach walutowych? Czytaj raporty i analizy Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bije;rekordy;analitycy;mowia;kiedy;bedzie;tanszy,181,0,884917.html) Frank bije rekordy. Analitycy mówią, kiedy będzie tańszy Obama wywalczył zwiększenie zadłużenia, ale problemy USA nie zniknęły. Wystraszeni inwestorzy uciekają do franka - także od polskiej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/tani;frank;zobacz;jak;mozesz;go;zdobyc,117,0,884341.html) Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć Padł kolejny rekord wartości szwajcarskiej waluty, tymczasem do Senatu trafiła ustawa antyspreadowa. Money.pl sprawdził jak zadziała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t126714.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;jestes;w;podwojnie;patowej;sytuacji,16,0,881680.html) Kredyt we franku? Jesteś w patowej sytuacji Politycy kłamią obiecując ratunek. Tylko jedno może Ci pomóc.

autor jest analitykiem Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)