Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kim Dzong Un obejrzał olbrzymią defiladę wojskową

0
Podziel się:

Tego rodzaju defilady są rzadką okazją do bliższego przyjrzenia się przez zagranicznych obserwatorów północnokoreańskim systemom broni.

Kim Dzong Un obejrzał olbrzymią defiladę wojskową
(Polaris/East News)

W stolicy Korei Północnej Pjongjangu odbyła się zakrojona na dużą skalę defilada wojskowa z okazji 60 rocznicy podpisania porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską. Oficjalna telewizja przekazała obrazy defilujących tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Defiladę odbierał przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otoczony przez najwyższych rangą dowódców wojskowych i dzialaczy partyjnych. Obecny był też wiceprezydent Chin Li Yuanchao.

Żołnierze i tysiące zgromadzonych widzów skandowały: _ Życiem chrońmy Kim Dzong Una! _

Jak podkreśla Associated Press, tego rodzaju defilady są rzadką okazją do bliższego przyjrzenia się przez zagranicznych obserwatorów północnokoreańskim systemom broni. Pjongjang często wykorzystuje takie defilady do zaprezentowania nowych broni, które jednak nie zawsze są już w stanie operacyjnym.

Podczas ubiegłorocznej parady z okazji 100 rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena zaprezentowano tajemnicze rakiety dalekiego zasięgu oznaczone za granicą symbolem KN-08. Zdaniem większości obserwatorów były to makiety. Transportery, na których były umieszczone, pochodziły najprawdopodobniej z Chin i zostały dostarczone Pjongjangowi z naruszeniem zastosowanych przez ONZ sankcji handlowych.

Rocznica podpisania porozumienia rozejmowego (27 lipca 1953 r.) jest w Korei Płn. świętem państwowym obchodzonym jako _ Dzień Zwycięstwa w Wojnie o Wyzwolenie Ojczyzny _. Rozejm zakończył działania wojenne na Półwyspie Koreańskim, ale nie stan wojny między obu państwami koreańskimi, który trwa nadal.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna grozi okupacją Kaesong Ponowne otwarcie koreańskiej strefy ekonomicznej coraz bardziej odległe.
Korea Północna 60 lat po wojnie Kim Dzong Un wraz z najwyższymi rangą oficerami armii złożyli w czwartek wieniec pod pomnikiem weteranów wojny na nowym cmentarzu na przedmieściach Pjongjangu.
Korea złapana na nielegalnym wwożeniu broni Panamskie władze poinformowały, że o pomoc w tej sprawie zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)