Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klęski żywiołowe. Miliony złotych popłyną na Opolszczyznę

0
Podziel się:

Ponad 4,6 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa trafi na Opolszczyznę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - poinformował urząd wojewódzki.

Klęski żywiołowe. Miliony złotych popłyną na Opolszczyznę
(Reporter Poland)

Ponad 4,6 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa trafi na Opolszczyznę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - poinformował urząd wojewódzki. Pieniądze przeznaczone mają być na umocnienie rzeki, uszczelnienie wałów oraz remonty dróg, mostów i kanalizacji.

Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński poinformował w poniedziałek, że decyzje o przekazaniu pieniędzy z rezerwy celowej budżetu państwa podjął minister administracji i cyfryzacji.

Samorząd województwa otrzyma 3 mln zł. Pieniądze te przeznaczone będą na odbudowę umocnień rzeki Padół w Januszkowicach (gmina Zdzieszowice) i w Krasowej (gmina Leśnica); a także na uszczelnienie prawostronnych wałów rzeki Odry na odcinku Chorula - Kąty Opolskie.

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu Zbigniew Bahryj powiedział PAP, że z tej kwoty ok. 300 tys. zł pójdzie na dokończenie rozpoczętych w ub. roku prac na rzece Padół. Za resztę natomiast wzmocnione będą wały na Odrze, które - jak wyjaśnił Bahryj - są w _ katastrofalnym stanie _ i w przyszłości mają być przebudowywane.

Ponad 1,6 mln zł minister administracji i cyfryzacji przyznał z kolei samorządom z województwa opolskiego - powiatowi strzeleckiemu oraz gminom Leśnica, Pokój, Dobrodzień, Zawadzkie i Popielów. Największa część tej kwoty - 700 tys. zł - trafi do powiatu strzeleckiego; najmniejsza - 45 tys. zł - do gminy Zawadzkie. Pieniądze przekazane przez ministerstwo są przeznaczone na remonty zniszczonych w nawałnicach z czerwcu 2013 i w czasie powodzi z maja - czerwca 2010 dróg, mostów i kanalizacji burzowej oraz na budowę nowego mostu w miejscu zerwanego przepustu.

W powiecie strzeleckim za przyznane pieniądze wyremontowana będzie droga na odcinku Poręba - Leśnica, zniszczona w trakcie ulewnych deszczy w ubiegłym roku. Starosta strzelecki Józef Swaczyna w rozmowie z PAP wyjaśnił, że - zgodnie z ustaleniami - samorząd pokryje 20 proc. wartości tej inwestycji. - _ Jesteśmy zadowoleni z takiej dotacji, bo droga naprawdę wymaga remontu. Będziemy z nim ruszać jak najszybciej, czyli wiosną _ - zapowiedział Swaczyna.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)