Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klęski żywiołowe. Rząd ma 1,15 mld złotych na przeciwdziałanie i pomoc

0
Podziel się:

Pieniądze te są przeznaczone m.in. na pomoc dla poszkodowanych osób i kolejne etapy odbudowy uszkodzonej w latach 2011-13 infrastruktury technicznej i przeciwpowodziowej.

Klęski żywiołowe. Rząd ma 1,15 mld złotych na przeciwdziałanie i pomoc
(Witold Skrzypczak/REPORTER)

1,15 miliarda złotych rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych zaplanowano w budżecie na 2014 rok - przypomniał rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Pieniądze te są przeznaczone na pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe osób, kolejne etapy odbudowy uszkodzonej w latach 2011-13 infrastruktury technicznej i przeciwpowodziowej, przeciwdziałanie i usuwanie skutków osuwisk i ochronę wąwozów lessowych.

Do tej pory 545 samorządów otrzymało promesy dofinansowania odbudowy infrastruktury technicznej na ponad 304 mln zł. Ponad 651 mln zł trafi na odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej, m.in. odbudowę wałów, budowę Zbiornika Racibórz, dokończenie tzw. Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz zadania w dorzeczu górnej Wisły.

Na przeciwdziałanie i usuwanie skutków osuwisk 41 samorządów otrzymało promesy na ponad 58,7 mln zł a 24 samorządy 4,1 mln zł na ochronę wąwozów lessowych.

Koziołek przypomniał, że po powodzi w 2010 r. straty oszacowano na 12,47 mld zł, najwięcej w infrastrukturze technicznej - 4,37 mld zł, 1,9 mld zł w mieniu prywatnym i 1,5 mld zł w rolnictwie. 1,8 mld zł to szacunkowa kwota uszkodzeń wałów i urządzeń melioracyjnych a 1,21 mld zł straty na ciekach wodnych, np. uszkodzone koryta rzek.

Na zasiłki celowe dla 54 tys. poszkodowanych rodzin, m.in. remont i odbudowę mieszkań i domów przeznaczono 969 mln zł, a 2,64 mld zł na odbudowę 7,3 tys. dróg i 2,9 tys. mostów.

Po poprzedniej powodzi 136,2 mln zł trafiło na prowadzenie akcji ratowniczej do samorządów a 64,9 mln zł do jednostek straży pożarnej, m.in. na zakup paliwa do pomp, żywienie ewakuowanych osób, niezbędne środki czystości i naprawy uszkodzonego sprzętu.

W Polsce jest blisko 8,5 tys. kilometrów wałów przeciwpowodziowych. 3,7 tys. km ma znaczenie ponadlokalne. W latach 2010-13 odbudowanych i wyremontowanych zostało 865 km wałów przeciwpowodziowych i 4,7 tys. uszkodzeń w nich. Na ten cel i regulację potoków wydano 889 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa oraz 225 mln zł z Funduszu Solidarności UE - podał MAC.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)