Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Kłopotek: Trudno znaleźć argumenty na obronę Klicha

0
Podziel się:

Trzeba rozróżnić lojalność koalicyjną, od lojalności wobec ojczyzny i narodu.

Kłopotek: Trudno znaleźć argumenty na obronę Klicha

Money.pl: Opozycja coraz ostrzej oskarża ministra Bogdana Klicha o zaniedbania i domaga się jego odwołania. Czy PSL będzie jako koalicjant bronić ministra w głosowaniu nad wotum nieufności?

*Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL: * Zarzuty opozycji zawsze będą wyostrzone, to jest rzeczą naturalną. Spójrzmy na to jednak z innej strony. Minister konstytucyjny politycznie odpowiada za pewną sferę działalności, w tym przypadku za siły zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej. Nie ukrywajmy - nie dzieje się dobrze.

Mieliśmy bardzo dużo katastrof lotniczych, najpierw samolotu CASA i inne i na końcu, ta najtragiczniejsza samolotu TU-154M, ale nie tylko. Niedociągnięć było i jest bardzo dużo, m.in. braki w wyszkoleniu, łamanie procedur, niedociągnięcia sprzętowe. Wiele tego jest i trudno wszystko wymienić. Jednak taki minister powinien zdawać sobie sprawę, że odpowiada nie tylko za swoje bezpośrednie zaniedbania, ale także za winy innych, za swoich podwładnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t130610.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/glowa;klicha;raczej;nie;poleci;dzis;opinia;o;wniosku;pis,188,0,764348.html) Głowa Klicha raczej nie poleci. Dziś opinia o wniosku PiS Czy w takim razie powinien zostać odwołany? A może lepiej by było gdyby podał się do dymisji?

W tym przypadku wyraźnie widzimy, że atmosfera wokół ministra Klicha zagęszcza się, szczególnie po tragedii Smoleńskiej. Moim zdaniem ułatwiłby przede wszystkim sprawy samemu premierowi i naszemu koalicjantowi, Platformie Obywatelskiej, ale nam również, gdyby złożył honorową dymisję. Niestety tego nie uczynił i teraz będzie to nieszczęsne głosowanie nad wotum nieufności.

Będziecie zatem głosować za odwołaniem ministra Klicha?

Dla PSL jako koalicjanta to znowu trudna decyzja. Z jednej strony jest lojalność koalicyjna, która zobowiązuje, ale z drugiej strony, patrząc na to trochę szerzej, to ciężko znaleźć argumenty na obronę tego ministra. Błędów popełnianych w armii za jego kadencji jest bardzo dużo.

Już raz swoją koalicyjną lojalność udowodniliście przy okazji głosowania nad odwołaniem ministra Cezarego Grabarczyka. Tym razem też tak będzie?

Pierwszym, który zapłacił ostatnim razem był wiceminister z naszej rekomendacji. Jednak waga tamtej sprawy, w porównaniu ze sprawą ministra Klicha jest zupełnie inna. Znam dramat jaki przeżywali pasażerowie w grudniu, jednak waga tego, w zestawieniu z katastrofą Smoleńską, jest niewielka. To są zupełnie różne sprawy.

Czy poprzemy Klicha? Nie wiem, ale w piątek po debacie, ale przed głosowaniami mamy jeszcze posiedzenie klubu. Będziemy nad tą sprawą jeszcze dyskutować. Jaką decyzję podejmiemy - jest mi trudno powiedzieć, chociaż najprawdopodobniej głosy będą podzielone.

Więc to koniec z lojalnością wobec PO? Dojdzie do rozpadu koalicji?

Trzeba umieć w pewnym momencie rozróżnić lojalność koalicyjną, czy partyjną od lojalności wobec ojczyzny i narodu. Natomiast czy dojdzie do rozpadu koalicji - o tym będziemy mogli porozmawiać po głosowaniach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t129438.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;chce;postawic;tuska;przed;trybunalem,134,0,756102.html) PiS chce postawić Tuska przed Trybunałem A Pan jak zagłosuje?

Ja wiem jak się zachowam. Zachowam się tak, żeby w sobotę móc spojrzeć w lustro.

Stanisław Żelichowski powiedział, że jeżeli ktoś podniesie rękę przeciwko ministrowi obrony to będzie to ostatni raz kiedy ją podniósł.

Ktoś już kiedyś chciał odrąbywać dłonie. Biorę to oczywiście za żart, ale chcę podkreślić, że tym razem będę się kierował własnym sumieniem i przekonaniem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t123662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;do;katastrofy;w;smolensku;przyczynili;sie;wojskowi,180,0,726452.html) Klich: Do katastrofy w Smoleńsku przyczynili się wojskowi Pułkownik sugeruje, że lot został źle przygotowany przez 36. Pułk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t74854.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwoch;polakow;zginelo;w;afganistanie,235,0,758507.html) Dwóch Polaków zginęło w Afganistanie W wyniku eksplozji ładunku wybuchowego zginęli żołnierz i cywilny ratownik medyczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t49364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;nie;klich;wydal;zgode;na;lot;do;smolenska,74,0,648522.html) To nie Klich wydał zgodę na lot do Smoleńska Lot 10 kwietnia był zadysponowany tylko i wyłącznie przez Kancelarię Prezydenta RP, bez konieczności uzyskania zgody szefa MON Bogdana Klicha - wyjaśnia MON.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)