Notowania

eugeniusz kłopotek
08.10.2010 06:10

Kłopotek: W hipermarketach wilk jest syty, ale owca dogorywa

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Pracownicy kilku sieci supermarketów zorganizowali wczoraj strajk włoski. Protest ma szanse poprawić ich sytuację czy może chodzi tylko o medialny szum i hałas?

*Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL: *Współczuję pracownikom supermarketów. Niekiedy w nich bywam, bo muszę przyznać, że jest to jednak wygoda. Jednak zawsze tym ludziom współczuję. Często pracują ponad ludzkie siły i wytrzymałość. Szefowie tych firm praktycznie nie liczą się z człowiekiem.

W związku z tym strajk włoski, gdzie będą rzetelnie, dokładnie i powoli pracować, pewnie niewiele pomoże. Klienci i tak przyjdą, najwyżej będą dłuższe kolejki do kas. Ale niewątpliwie coś na rzeczy jest.

Często to jest też nasza wina, bo kiedy mówiono: zamykamy sklepy w niedzielę, to jakie larum niektórzy podnieśli! Padały uzasadnienia, że niedziela to najlepszy dzień na robienie zakupów - a to nieprawda. Właśnie niedziela to jest najlepszy dzień by odpocząć, by przyhamować w tym codziennym biegu życiowym. Pracownicy hipermarketów też mają prawo do niedzielnego odpoczynku, zjedzenia obiadu z rodziną czy pójścia do kościoła. Oczywiście myślę tutaj o ludziach wierzących, a przecież większość z nas to katolicy. Szefowie tych firm w pogoni za zyskiem, zapominają o człowieku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t112585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;pis;powinien;przeprosic;polakow,135,0,688263.html) Rostowski: PiS powinien przeprosić Polaków

Przecież gdyby rzeczywiście było tak źle, Państwowa Inspekcja Pracy rozdawałaby mandaty na lewo i prawo.

To nie do końca prawda. Siłami Państwowej Inspekcji Pracy nie jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować tego, co się dzieje w supermarketach, jakie jest podejście pracodawcy do pracownika.

Z drugiej strony pracownik rzadko ryzykuje, aby się poskarżyć. To jest wilcze prawo rynku, że jeżeli ktoś będzie za dużo podskakiwał i się skarżył, to za chwilę nie będzie miał pracy. W związku z tym i tak cenię ich odwagę, że zdecydowali się na strajk włoski.

Może prawo pracy jest złe, skoro nie chroni pracownika przed zwolnieniem za donos?

Prawo pracownicze jest dobre. Trzeba go przestrzegać i kontrolować przestrzeganie go przez pracodawców, ale z tym najlepiej nie jest. To fakt.

Pracodawcy powinni mieć trochę wyczucia i sumienia. Jeżeli szef nie ma sumienia, to nawet najlepsze prawo nie jest w stanie poprawić relacji między nim a pracownikiem. Zawsze ten ostatni będzie na straconej pozycji. Oczywiście, można sobie myśleć o strajkach, czy zawiązywaniu związków zawodowych, tylko dzisiaj to niewiele daje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t7146.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sniadek;trzeba;skonczyc;z;polityka;zabijania;rynku;pracy,118,0,683894.html) Śniadek: Trzeba skończyć z polityką zabijania rynku pracy

*Prawa rynku nie ograniczają pracownika. Jeżeli jest wyzyskiwany lub praca mu nie odpowiada, może ją zmienić. *

Wie pan, nie jest to takie łatwe. Mamy w końcu kilkunastoprocentowe bezrobocie w kraju. W związku z tym znaleźć nową pracę wcale nie jest tak łatwo.

W interesie i jednej i drugiej strony jest szukanie kompromisu. Żeby było to z pożytkiem dla firmy i dla pracownika. Nie chodzi o to, żeby go maksymalnie szybko wyeksploatować, wychodząc z założenia, że kolejni już czekają w kolejce. To jest niemoralne i aspołeczne podejście niektórych pracodawców, którzy zarządzają takim supermarketem.

A swoją drogą - co polskie to najlepsze. Nieraz wydaje nam się, że w tym supermarkecie jest o grosz, czy kilka groszy taniej. Jednak może czasami lepiej do tego polskiego sklepiku obok zajrzeć?

Jak w takim razie powinien wyglądać ten kompromis?

Nie podam w tej chwili konkretnego rozwiązania i gdzie ten kompromis powinien być. Musi on polegać na zasadzie _ wilk syty i owca cała _. Na razie widać wyraźnie, że wilk jest syty, a owca dogorywa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t109936.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kompanie;weglowa;sparalizuje;strajk,157,0,671133.html) Kompanię Węglową sparaliżuje strajk Prawie wszyscy górnicy opowiedzieli się za przerwaniem pracy. Na razie na jeden dzień.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t86348.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ekspansja;giganta;zakonczy;wojne;supermarketow,251,0,686075.html) Ekspansja giganta zakończy wojnę supermarketów? Największa brytyjska sieć planuje otwarcia sklepów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t87446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zagraniczne;sieci;handlowe;zaplacily;689;7;mln;zl;cit,150,0,570774.html) Zagraniczne sieci handlowe zapłaciły 689,7 mln zł CIT To łączna kwota podatków od 2005 do 2008 roku.
Tagi: eugeniusz kłopotek, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz