Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Grupa Stoczni Gdynia SA potrzebuje na bieżące funkcjonowanie kredytów w wysokości 200-250 mln USD

- poinformował w poniedziałek prezes spółki Janusz Szlanta.

'Na bieżące funkcjonowanie potrzebujemy kredytów w granicach 200-250 mln USD' - powiedziała Szlanta.

Stocznia Gdynia złożyła w sześciu bankach aplikacje na 250 mln USD kredytów.

'Czekamy jednak na gwarancje rządowe, bo o taką pomoc się zwróciliśmy' - powiedział prezes. Szlanta spodziewa się, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dni.

'Staramy się o gwarancje, łącznie na 150 mln USD, jednak uzyskaliśmy już na 40 mln USD gwarancje Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych' - powiedział prezes.

Zapowiedział, że jeśli uda się pozyskać kredyty i gwarancje rządowe, to w ciągu dwóch-trzech miesięcy sytuacja w stoczni ustabilizuje się i zakład będzie normalnie funkcjonował.

W tym roku, dotychczas, Stocznia Gdynia zwróciła bankom 310 mln USD kredytów. 'Tak naprawdę funkcjonujemy dzięki naszym dostawcom, dzięki zadłużaniu się' - powiedział Szlanta.

Prezes Stoczni Gdynia zaznaczył, że nie ma wielkiego zagrożenia zatrzymania produkcji. 'Mówię o tym z pełnym przekonaniem, chociaż wiem, jak bardzo wiele zależy od naszych partnerów' - powiedział Szlanta.

Podkreślił, że na stocznię trzeba patrzeć, jak na wielką montownię.

'Z każdego uzyskiwanego dolara 65 centów dajemy naszym dostawcom. Działamy więc nie tylko w naszym imieniu, ale całego naszego otoczenia' - powiedział Szlanta.

Dodał, że stocznia spotyka się z dużym zrozumieniem dla swoich problemów. 'Dzieje się tak, bo mówimy, co jest prawdą, że wszystkie zobowiązania Stoczni Gdynia będą spłacone' - powiedział Szlanta.

Według niego przemysł stoczniowy ma nadal w Polsce szanse na powodzenie.

'To, co się dzieje, wynika z błędów popełnianych przez ludzi działających w tym przemyśle oraz sytuacji zewnętrznej, która czasem niespodziewanie nas dotyka, jak gwałtowny wzrost siły złotego' - powiedział Szlanta.

Wartość portfela zamówień Stoczni Gdynia to 1,5 mld USD. Ogółem Grupa Stoczni Gdynia zamierza przekazać armatorom w tym roku 17 statków (13 statków - Stocznia Gdynia i cztery statki - Stocznia Gdańska) o wartości sprzedaży blisko 540 mln USD.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)