Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kłótnia o Paribas a umowa handlowa UE-USA

0
Podziel się

Spór francusko-amerykański jest zagrożeniem dla umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Kłótnia o Paribas a umowa handlowa UE-USA
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)
bEqOLbhN

Gospodarcze NATO - jak nazywa się umowę - ma być największym tego typu porozumieniem na świecie i przeciwwagą dla Chin. Storpedować je teraz może kłótnia o kary finansowe dla banku BNP Paribas.

Amerykanie chcą nałożyć na francuski bank karę w wysokości prawie 16 miliardów dolarów za obchodzenie sankcji nałożonych na Iran. Francuski prezydenta uważa, że to nieproporcjonalna kara i tak rekordowa grzywna może zdestabilizować system bankowy.

- _ BNP jest nie tylko francuskim bankiem, ale także bankiem strefy euro. Sankcję będą miały negatywny wpływ na francuską gospodarkę i gospodarkę całego eurolandu _ - powiedział Francois Hollande, który interweniował w tej sprawie u amerykańskiego prezydenta najpierw w Brukseli podczas szczyt G7, później w Paryżu podczas rozmowy z Barackiem Obamą.

bEqOLbhP

Jednak jego odpowiedź była krótka. - _ Tradycją w Stanach Zjednoczonych jest to, że prezydent nie miesza się do prowadzonych postępowań. Nie chwytam za telefon i nie dzwonię do prokuratora generalnego i nie mówię mu jak ma prowadzić śledztwa _ - skomentował Barack Obama.

A Francja już zagroziła zablokowaniem amerykańsko-unijnej umowy o wolnym handlu jeśli spór nie zostanie załagodzony. Początkowo planowano, że negocjacje w sprawie umowy zakończą się do grudnia przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama rozmawiał z Hollande'em o Ukrainie Prezydent USA z prezydentem Francji uzgodnili, że Rosji grożą kolejne sankcje, jeśli będzie nadal postępowała w sposób prowokacyjny - poinformował Biały Dom.
Prezydent Hollande z wizytą w USA Od kiedy Barack Obama jest prezydentem USA, tylko czterech przywódców zagranicznych dostąpiło zaszczytu złożenia w USA wizyty państwowej.
Obama ostrzega Putina i krytykuje Francję Przyznał także, że francuskie plany sprzedaży Rosji okrętów desantowych Mistral budzą jego obawy.
bEqOLbiq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)