Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koalicja PO-PSL. Ludowcy krytycznie o pomyśle Platformy Obywatelskiej

0
Podziel się

- Jeśli PO będzie forsowała swój projekt likwidujący finansowanie partii z budżetu, nie będą mogli liczyć na nasze poparcie.

Koalicja PO-PSL. Ludowcy krytycznie o pomyśle Platformy Obywatelskiej
(Iwanczuk/Reporter)
bDZsGISt

Politycy PSL krytykują PO za forsowanie projektu likwidującego finansowanie partii z budżetu. Uważają to za cyniczne. Równocześnie mówią nawet o groźbie kryzysu w koalicji, a w efekcie przedterminowych wyborach. Postulują spotkanie koalicyjne.

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego pomysł Platformy dotyczący zmiany systemu finansowania partii jest _ cyniczny _. _ - Jak tylko Platforma ma kłopoty, to wrzuca temat finansowania partii _ - powiedział europoseł. Według niego koalicjanci powinni wspólnie omówić kilka spraw, np. wykorzystanie środków z unijnej perspektywy finansowej, czy przeciągające się prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Również zdaniem innych polityków PSL, między ludowcami a Platformą _ narosło kilka spornych spraw, które wymagają spotkania koalicyjnego _.

bDZsGISv

_ - Jeśli PO będzie forsowała swój projekt likwidujący finansowanie partii z budżetu, nie będą mogli liczyć na nasze poparcie. PO musi się zastanowić, czy chce tworzyć z nami koalicję, bo w przeciwnym wypadku może dojść do przedterminowych wyborów _ - powiedział prominentny polityk PSL, pragnący zachować anonimowość. _ Platforma więcej ryzykuje, bo może stracić nawet 10 procent poparcia, jeśli będą wcześniejsze wybory, a my dostaniemy swoje 6-7 procent _ - przekonywał.

Według rozmówców z kierownictwa PSL, ludowcy sondowali w PO pomysł wspólnego wystąpienia liderów obu partii w ramach, zapowiadanej przez Tuska na listopad, rekonstrukcji rządu, jednak nie uzyskali jak dotąd pozytywnej odpowiedzi. - _ Skończy się pewnie jak zwykle. O wszystkim dowiemy się po czasie _ - ocenił jeden z polityków PSL.

Szef Stronnictwa Janusz Piechociński mówił przed tygodniem, że nie spodziewa się ewentualnej rekonstrukcji rządu przed feriami zimowymi. Według źródeł w kierownictwie PSL, Piechociński proponował już latem, by propozycje programowe dotyczące głównie gospodarki ogłoszono jako _ nowe otwarcie programowe koalicji PO-PSL _, obok - zapowiadanej na jesień - rekonstrukcji rządu.

Ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że wątek różnic między koalicjantami pojawił się na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, gdy premier Donald Tusk _ ostro potraktował jednego z ministrów Stronnictwa _, postulując _ potrzebę większej konsolidacji w koalicji _.

bDZsGISB

PO w swoim projekcie opowiada się za likwidacją finansowania partii z budżetu od 1 stycznia 2014 roku. Partia proponuje wykreślenie ze źródeł dochodów partii zarówno subwencji, jak i dotacji. W ustawie o partiach politycznych miałby zostać jedynie zapis, według którego _ majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku _.

PSL jest w trudnej sytuacji finansowej, bo spłaca w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ludowcy przeciw rządowi. Chodzi o finansowanie partii PSL zapowiedział, że w tej sprawie poprze SLD. W koalicji mocno trzeszczy.
"Leszek Miller nie wygra wojny z PSL" - _ Leszek Miller nie wygra wojny z PSL _ - mówi poseł ludowców Marek Sawicki.
Tak PO chce wygrać wybory. Przejrzeliśmy plan Za to, co partia premiera ma na kontach, można zorganizować kilka kampanii. _ Wykończy nas finansowo _ - alarmuje opozycja.
bDZsGISW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)