Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolej w Polsce ma być bezpieczniejsza

0
Podziel się

Sławomir Nowak zapowiedział m.in. unowocześnienie 2 tysięcy przejazdów, na których odnotowano najwięcej wypadków i ofiar.

Kolej w Polsce ma być bezpieczniejsza
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bDAAbOUl

Szef Ministerstwa Transportu Sławomir Nowak przedstawił w Sejmie informację dotyczącą bezpieczeństwa na torach. * *Resort zapowiada inwestycje.

Minister zapowiedział, że urzędnicy sprawdzą dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa i w razie potrzeby zmienią je. Minister zapowiedział też wdrożenie nowych standardów szkoleń dla maszynistów. Ma również powstać nowe centrum szkoleń kadry w Polskich Liniach Kolejowych.

Sławomir Nowak zapowiada też modernizację infrastruktury kolejowej. Chodzi o unowocześnienie 2 tysięcy przejazdów , na których odnotowano najwięcej wypadków i ofiar śmiertelnych. Zmodernizowane bedą także rozjazdy.

bDAAbOUn

Pełniący obowiązki prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl przedstawił wyniki kontroli bezpieczeństwa. Wynika z nich, że kolejarze zaniedbują przeglądy jakości szyn i rozjazdów. Przejazdy kolejowe są źle oznaczone, a sygnalizacja przejazdowa działa nieprawidłowo. Urząd miał też uwagi do towarów niebezpiecznych przewożonych po polskich torach, które nie mają należytego ubezpieczenia i nadzoru.

Posłowie opozycji zarzucali przedstawicielom rządu, że zaniedbują polską kolej. Krzysztof Tchórzewski z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że rządzący cały czas ograniczają pieniądze przeznaczane transport szynowy. Jego zdaniem, skutkiem takiej polityki była niedawna katastrofa w Szczekocinach. W opinii posła, pracownicy kolei przez ograniczenia budżetowe są obciążani zbyt wieloma obowiązkami, przez co zaniedbują te najważniejsze.

Jutro podczas posiedzenia plenarnego Sejmu posłowie będą dalej dyskutowali o tym, jak poprawić bezpieczeństwo na kolei. Podczas tego samego posiedzenia rząd przedstawi też informację dotyczącą przyczyn opóźnień inwestycji drogowych i kolejowych.

Czytaj w Money.pl
Skontrolowali stan kolei. Nie jest dobrze Nieprawidłowe zapisy w regulaminach technicznych stacji, brak monitorowania przewozu przesyłek towarów niebezpiecznych, brak świadectw bezpieczeństwa. Co jeszcze wykryli?
Nie unikniemy następnej katastrofy kolejowej Na remonty i rozbudowę kolei wydajemy blisko trzy razy mniej niż Rumuni czy Słowacy. Wkrótce jedną czwartą torów trzeba będzie zamknąć.
Nowak zapowiedział, co zmieni na kolei Taką obietnicę podczas obrad sejmowej komisji złożył minister transportu Sławomir Nowak.
bDAAbOUt
bDAAbOUO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)