Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy nie chcą czekać w kolejce do lekarza. Na leczenie wydajemy 30 mld zł rocznie

Polacy nie chcą czekać w kolejce do lekarza. Na leczenie wydajemy 30 mld zł rocznie

Według ekspertów wzrost wydatków na leczenie spowodowany jest niesprawnością publicznego systemu ochrony zdrowia. Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
Według ekspertów wzrost wydatków na leczenie spowodowany jest niesprawnością publicznego systemu ochrony zdrowia.

Średnio Polak wydaje miesięcznie na leczenie prawie 65 zł. W sumie roczne wydatki Polaków na prywatną służbę zdrowia wynoszą ok. 30 mld zł i stale rosną - wynika z danych GUS, które dotyczą zeszłego roku.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że miesięczne wydatki na leczenie wzrosły w zeszłym roku o 7,1 proc. w porównaniu do roku 2016 roku, zaś ogólne, roczne wydatki wzrosły o ok. 2 mld zł. Z kolei 10 lat wcześniej - w 2007 r. - Polacy rocznie wydali na prywatnego lekarza 18,4 mld zł.

Zobacz: Rząd chce zlikwidować prywatne pogotowie ratunkowe w Polsce


 

Według ekspertów wzrost wydatków na leczenie spowodowany jest niesprawnością publicznego systemu ochrony zdrowia - wskazuje "DGP".

Czytaj też: Prywatna służba zdrowia. Polacy wydają na nią dziesiątki miliardów

Ale nie tylko. Polacy wydają więcej na zdrowie, bo bardziej o nie dbają. - To efekt boomu edukacyjnego, jaki mamy od kilkunastu lat - mówi Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich. Inny powód to starzenie się społeczeństwa - starsi ludzie po prostu muszą chodzić częściej do lekarza i kupują więcej leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Typ spode łba
2018-06-07 10:01
cała służba zdrowia powinna być prywatna jak w wielu krajach na Zachodzie. Szpitale, przychodnie powinny rywalizować o pacjenta jakością usług a ubezpieczyciele (likw. NFZ) powinni konkurować rodzajami polis, koszykiem świadczeń i ceną. Wszystko na podstawie partnerstwa prywatno-publicznego. W Polsce się to nie uda bo partie muszą mieć rezerwuar stanowisk w służbie zdrowia dla dołów partyjnych.
lrr
2018-06-07 00:05
"boomu edukacyjnego"???
to znaczy te niepanstwowe szkoly i zniesienie egzaminow wstepnych nawet na studia medyczne?
to ma byc boom edukacyjny?
Ad
2018-06-06 18:50
A gniot leży w szpitalu mswia .
Czy zabrakło pawulonu?
Pokaż wszystkie komentarze (97)