Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny lekki samolot z Krosna ma szanse na światowy sukces

0
Podziel się:

Niemiecki sprzedawca krośnieńskich samolotów zapewnia ich serwis, marketing i promocję na świecie. CSL-T dostarcza samoloty i części zamienne

AT-3, nowy lekki samolot z Krosna, ma szanse na sukces na światowych rynkach. Od 10 lat Centralna Szkoła Lotniczo-Techniczna (CSL-T) sprzedaje za granicę co roku kilkadziesiąt małych samolotów - poinformował dyrektor szkoły.

'Od 10 lat sprzedajemy w Niemczech małe samoloty typu FK. Są to samoloty dla dwóch pasażerów, o masie całkowitej do 450 kg. W tym roku zaprezentowaliśmy odbiorcom wersję FK-9 Mark 3 z silnikiem Smart. Fakt, że firma Mercedes zgodziła się na montaż swojego silnika, świadczy o zaufaniu do nas' - powiedział Zenon Bałaga, dyrektor szkoły.

Niemiecki sprzedawca krośnieńskich samolotów zapewnia ich serwis, marketing i promocję na świecie. CSL-T dostarcza samoloty i części zamienne.

FK nie jest samolotem szkoleniowym. W Polsce może on służyć tylko do celów turystycznych i komercyjnych. Stąd potrzebne było stworzenie lekkiego polskiego samolotu, który pozwalałby szkolić pilotów. Nowa konstrukcja, jaką jest samolot AT-3, spełnia wszystkie wymogi międzynarodowego certyfikatu JAR VLA dla ultralekkich samolotów. Pozwala to na lądowanie na niemal wszystkich lotniskach.

'To lekki samolot o maksymalnej masie do 750 kg. Spala około 13 l paliwa w ciągu godziny. Jego zasięg wynosi 650 km, a osiąga prędkość do 200 km/godz. Jego cena kształtuje się na poziomie 150 tys. marek' - dodał Bałaga.

Samolot AT-3 został uznany za podstawowy samolot szkoleniowy Aeroklubu Polskiego, który zamówił w Krośnie już pięć takich maszyn.

'Jego produkcja zmusi nas do wprowadzenia przemysłowych standardów produkcyjnych. O ile FK to niemal rzemieślnicza manufaktura, produkcja AT-3 wymaga reżimów technologicznych, zgodnych z międzynarodowym certyfikatem JAR VLA' - uważa Stanisław Karaś, dyrektor techniczny CSL-T.

Centralna Szkoła Lotniczo-Techniczna w Krośnie zajmuje się produkcją małych samolotów i organizacją szkoleń mechaników.

CSL-T zatrudnia 130 osób, które w warunkach manufaktury produkują rocznie około 50 samolotów, sprzedawanych za granicą w cenie 100-120 tys. marek za sztukę. Ponad 200 już sprzedanych samolotów lata w 14 krajach świata.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)