Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka
19.12.2008 15:52

Koło ratunkowe dla wielkiej trójki

Amerykański rząd przekaże koncernom motoryzacyjnym 13 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd Stanów Zjednoczonych pomoże przetrwać krajowym koncernom motoryzacyjnym kilka najbliższych miesięcy. Prezydent George Bush ogłosił, że General Motors, Chrysler i Ford otrzymają pożyczki w wysokości 13 miliardów dolarów.

George Bush oświadczył, że amerykańskie koncerny samochodowe są nieefektywne i w normalnych warunkach rynkowych powinny upaść. Prezydent zaznaczył, że obecnie mamy do czynienia z niezwykłymi okolicznościami, gdyż Stany Zjednoczone dotknął poważny kryzys finansowy i recesja.

George Bush wyraził opinię, że w tej sytuacji dopuszczenie do upadku przemysłu motoryzacyjnego byłoby nieodpowiedzialne. Podkreślił, że ogłoszenie przez producentów samochodów kontrolowanego bankructwa nie wchodzi obecnie w grę, ponieważ nie zostało ono przygotowane.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdaniem amerykańskiego prezydenta tego rodzaju bankructwo byłoby bolesnym ciosem dla amerykańskich pracowników, nie tylko w przemyśle samochodowym. Po jego ogłoszeniu doszłoby do wzrostu bezrobocia, pogłębienia kryzysu finansowego, a w konsekwencji do pogłębienia recesji.

George Bush poinformował, że General Motors, Chrysler i Ford będą miały trzy miesiące na przygotowanie wiarygodnych planów restrukturyzacji. Jeśli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić rządowe pożyczki i wejść na drogę kontrolowanego bankructwa.

Tymczasem dziś 30 fabryk Chryslera w Stanach Zjednoczonych zatrzyma taśmy produkcyjne, po ostatniej zmianie. Załoga, obecnie licząca około 46 tysięcy osób, wróci do pracy najwcześniej 19 stycznia.

*CHRYSLER OGŁASZA ZAMKNIĘCIE SWOICH FABRYK (ang): *

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wielka, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz