Notowania

francja
20.12.2012 11:07

Kolonizacja Algierii. Francja nie przeprasza

Francja postrzega bogatą w ropę naftową Algierię jako ważnego partnera handlowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Algierii Abdelaziz Bouteflika i prezydent Francji <br />Francois Hollande

Prezydent Francji Francois Hollande przyznał, że kolonizacja Algierii była brutalna i niesprawiedliwa, jednak w żaden sposób nie przeprosił za krzywdy wyrządzone przez Francuzów mieszkańcom tego północnoafrykańskiego kraju.

_ - Przez 132 lata Algieria była ofiarą brutalnego i niesprawiedliwego systemu - kolonizacji. Zdaję sobie sprawę z cierpień jakie z tego wynikały _ - powiedział Hollande w algierskim parlamencie, w trakcie drugiego dnia wizyty mającej na celu zacieśnienie powiązań dyplomatycznych i ekonomicznych. Jak podkreśla Reuters Francja postrzega bogatą w ropę naftową Algierię jako ważnego partnera handlowego.

Wśród cierpień jakich doznali Algierczycy Hollande wymienił m.in. masakry w Satifie, Kalimie i Cherracie, które _ pozostają zakorzenione w pamięci i świadomości Algierczyków, ale również Francuzów _.

W Satifie _ 8 maja 1945 roku, tego samego dnia kiedy świat triumfował nad barbarzyństwem, Francji zabrakło jej uniwersalnych wartości _ - kontynuował Hollande.

_ - Szanujemy pamięć, wszystkie wspomnienia (...) Mamy obowiązek mówienia prawdy o przemocy, niesprawiedliwości, masakrach, torturach _ - powiedział francuski prezydent o wojnie z lat 1954-1962, która skończyła się ogłoszeniem przez Algierię niepodległości i wycofaniem się stamtąd Francuzów.

Hollande wygłosił swoje przemówienie dzień po tym, jak tysiące ludzi witało go w stolicy kraju Algierze. Wzywał on do równego partnerstwa między Francją i Algierią, jednak oświadczył, że nie przyjechał, by _ wyrażać skruchę, czy przepraszać _.

W przeciwieństwie do poprzedniego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który chciał zrewidować preferencyjne porozumienia wizowe, Hollande obiecał Algierczykom łatwiejsze uzyskiwanie wiz. We Francji żyje około 700 tys. Algierczyków. Francuskie władze wydają Algierczykom około 200 tys. wiz rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande spotkał się z gigantem od żelaza Prezydent Francji spotkał się z Lakshmim Miittalem po tym, gdy jeden z francuskich ministrów zasugerował, by usunąć tę firmę z krajowego rynku.
Media francuskie ujawniają cel wizyty Hollande'a Wraz z prezydentem przyjechało do Warszawy około 30 szefów przedsiębiorstw, w tym największych koncernów.
Wspiera go już mniej niż połowa wyborców W Paryżu odbyła się dziś konferencja prasowa prezydenta Francji Francois Hollande'a. Co mówił?
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz