Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT. Zbada ewentualne nieprawidłowości za czasów rzadów Platformy

Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT. Zbada ewentualne nieprawidłowości za czasów rzadów Platformy

Komisja zbada ewentualne nieprawidłowości w latach 2007-2015 Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Komisja zbada ewentualne nieprawidłowości w latach 2007-2015

Sejm podjął uchwałę w sprawie powołania komisji śledczej ds. VAT. Jej zadaniem będzie m.in. zbadanie prawidłowość działań poprzedniego rządu związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

Komisja będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Za jej powołaniem zagłosowało 390 posłów, przeciw było trzech, a czterech wstrzymało się od głosu.


Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sejm-podjal-uchwale-ws-powolania-komisji-sledczej-ds-vat,nId,2603149#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
a będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sejm-podjal-uchwale-ws-powolania-komisji-sledczej-ds-vat,nId,2603149#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxKomisja będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Za jej powołaniem zagłosowało 390, przeciw było trzech posłów, a czterech wstrzymało się od głosu - informuje PAP.

W uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. VAT posłowie PiS napisali, że w latach 2007-2015 obserwowano zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie realizowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w podobnych jurysdykcjach podatkowych, np. w Czechach czy też na Słowacji.

Czytaj też: Afery VAT-owskie pod lupą komisji śledczej. Mateusz Morawiecki jest za kolejnym śledztwem posłów

Autorzy projektu zarzucają państwu, że ściągało należności podatkowe od własnych obywateli po to, by następnie zdobyte w ten sposób środki wypłacać grupom przestępczym.

Zobacz też: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm


 

Zwrócili też uwagę, że w 2007 r. luka dochodów z podatku VAT wynosiła ok. 8,8 proc. i od tego momentu zaczęła dynamicznie rosnąć, dochodząc do ok. 26 proc. w roku 2015. Według szacunków Komisji Europejskiej luka w dochodach z tytuły podatku VAT w latach 2010 - 2015 wynosiła średniorocznie ok. 24 proc. będąc tym samym wyraźnie powyżej średniej unijnej.

Autorzy podkreślają, że trend odwrócił się po tym, jak w 2015 r. nastąpiła zmiana rządu.

- Skuteczne dążenia do poprawienia ściągalności podatków podjęte przez rząd po 2015 roku rodzą szereg pytań o przyczyny bezczynności rządu w tym zakresie w latach 2007-2015 – czytamy w projekcie.

Straty dla finansów publicznych wynikające z owej bezczynności szacowane są na 200-300 miliardów złotych.


W toku prac komisja powinna wskazać osoby odpowiedzialne, określić stopień winy - od niekompetencji i zaniedbania po działanie umyślne oraz sformułować wnioski w zakresie konsekwencji politycznych i karnych, kierując wnioski do odpowiednich organów - postulują pomysłodawcy powołania komisji.

Nie ma zgody na badanie dłuższego okresu


Sejm odrzucił jednocześnie wnioski opozycji, która chciała rozszerzyć okres, którym zajmie się komisja. Klub PSL-UED wnioskował, by komisja badała okres od marca 2014 r. do końca 2017 r. Odrzucono też poprawkę, która zwiększała liczbę członków komisji z 9 do 11.

Komisja będzie zajmowała się w szczególności działaniami, zaniedbaniami i zaniechaniami m.in. członków rządu, ministra finansów i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Komisja będzie liczyć 9 członków. PiS rekomenduje na przewodniczącego komisji posła Marcina Horałę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

vat, nieprawidłowości, komisja śledcza ds. vat, rozszczelnienie vat
Czytaj także
Polecane galerie
urzędas
2018-07-08 10:02
Nudni jesteście z tą swoją głuPOtą tuskomatoły
Maria
2018-07-08 07:23
A dlaczego wyłączono z kontroli poprzednie rządy PIS?????
vat
2018-07-08 06:15
W Oddziale Celnym w Korczowej celnicy stworzyli grupę przestępczą i pomagali wyłudzać vat. Doszło do tego tylko dlatego, że mieli parasol ochronny stworzony przez kierowników zmiany z którymi się dzielili łapówkami, kierownika oddziału z którym dzielili się kierownicy zmiany, naczelnika i dyrektora. informowany o wyłudzeniach Jacek Kapica zwolnił ze służby celnika, który go informował pisemnie o patologiach w przemyskim cle. Były naczelnik i dyrektor zamiast tłumaczyć się w prokuraturze są wysokimi oficerami w Krajowej Administracji Celnej, włos im z głowy nie spadł.
Pokaż wszystkie komentarze (49)