Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Luka w VAT się zmniejsza. Wyniesie około 39 mld zł

279
Podziel się:

Luka podatkowa w VAT w Polsce będzie o 13 mld zł mniejsza niż w zeszłym roku.

Premier Morawiecki ma powody do zadowolenia.
Premier Morawiecki ma powody do zadowolenia. (Maciej Luczniewski/REPORTER)

Luka podatkowa w VAT w Polsce będzie o 13 mld zł mniejsza niż w zeszłym roku - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez firmę doradczą PwC.

Zgodnie z szacunkami PwC luka w VAT może zmniejszyć się w tym roku do poziomu 2 proc. PKB wobec 2,9 proc. PKB w 2016 roku.

Jak wyjaśnia PwC, szacunki te oparto na danych za pierwsze półrocze 2017 roku.

Luka w VAT, jak podkreśla PwC, to różnica między realnymi wpływami z tego podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia.

Zobacz także: Służby rozbiły gang wyłudzający VAT

Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Dziura w VAT to nie jedynie problem Polski. Jak pisaliśmy w money.pl, w 2015 roku cała Europa została oszukana na 152 mld euro. To około 12 proc. całkowitych oczekiwanych przychodów z podatku VAT.

Ściągalność VAT w państwach członkowskich znacznie się różni. Według KE w 2015 roku największy ubytek dochodów z tytułu VAT odnotowano w Rumunii (37,2 proc.), na Słowacji (29,4 proc.) i w Grecji (28,3 proc.). Najmniejszy w Hiszpanii (3,5 proc.) i Chorwacji (3,9 proc.). W wartościach bezwzględnych największe straty dochodów z tytułu VAT, wynoszące 35 mld euro, poniosły Włochy. W Polsce było to 9,7 mld euro (24,5 proc.).

W 2015 roku luka w VAT zmalała w większości państw członkowskich, przy czym największą poprawę odnotowano na Malcie, w Rumunii i Hiszpanii. Siedem państw członkowskich odnotowało niewielkie powiększenie się luki: Belgia, Dania, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Finlandia i Wielka Brytania.

Komisja Europejska jeszcze w październiku 2017 roku zamierza przedstawić propozycje ustawodawcze dotyczące najbardziej gruntownej od 25 lat nowelizacji unijnych przepisów dotyczących VAT. Dzięki nim łatwiej mają być zwalczane oszustwa związane z VAT i skuteczniejszy ma być pobór tego podatku.

W doniesieniach medialnym w ostatnim czasie wskazywano także na związek między szeroko zakrojonymi oszustwami związanymi z VAT a zorganizowaną przestępczością, w tym z terroryzmem. KE uważa, że problem ten można rozwiązać tylko w drodze współpracy państw członkowskich.

Luka w podatku VAT mierzona w badaniu KE obejmuje po raz pierwszy dochody wynikające z nowych przepisów dotyczących VAT od transgranicznej sprzedaży usług elektronicznych. Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(279)
234
7 lat temu
Brawo Panie Morawiecki. Brawo PiS oby tak dalej
Baczny obserw...
7 lat temu
Luka w VAT, jak podkreśla PwC, to różnica między realnymi wpływami z tego podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia - słowo klucz "możliwymi". Aby móc się wypowiedzieć na temat raportu PWC konieczne byłoby zaglądnięcie do niego, a nie opisywanie tylko wniosków. To co robi m. Morawiecki to jak dla mnie zabawa cyframi w tabelkach. Począwszy od tego, że wpływy z VAT porównujemy do 2016 roku, kiedy to w ostatnim kwartale z premedytacją obniżono wpływy, aby obniżyć wynik na koniec roku - dzięki temu jest mniejsza baza do porównań. Potem dochodzi VAT odwrócony w budowlance, dodatkowe wpływy z VAT z tytułu 500+ (jakieś 4mld/rok), większe wpływy z VAT z tytułu wzrostu PKB i nagle się okazuje, ze cyferkowo wyglądamy super. Takie zabawy (picowanie wyników) robi każdy średnio rozgarnięty dyrektor finansowy w korporacjach i dużych firmach, a rzeczywistość jest zupełnie inna. No cóż, ale przeciętny zwolennik PiS za nic tego nie pojmie.
wed
7 lat temu
akurat będzie dla ukrainców którzy po 1 roku pracy dostana polska emeryturę
XYZ
7 lat temu
P.MINISTRZE MORAWIECKI NIE MACIE KASY NA SŁUŻBĘ ZDROWIA. WYSTARCZY PODNIEŚĆ CENY ALKOHOLU KTÓRE SĄ BARDZO NISKIE. PODNIEŚĆ AKCYZY NA ALKOHOL. NIE WIERZCIE ŻE WZROŚNIE ROBIENIE BIMBRU. WYSTARCZY ZROBIĆ TO SAMO CO Z LEWYMI FABRYKAMI PAPIEROSÓW. MAMY PRZECIEŻ SPRAWNĄ POLICJĘ I CBŚ. WYSTARCZY ZŁAPAĆ KILKU BIMBROWNIKÓW I UKARAĆ POŻĄDANE I NIE BĘDZIE PROBLEMU. NATOMIAST ALKOHOL JEST NAPRAWDĘ TAŃSZY NIŻ ŻYWNOŚĆ. POWINNO BYĆ STAĆ NA ZAKUP JEDZENIA NIE ALKOHOLU?
ona
7 lat temu
a kim ty jesteś ?
...
Następna strona