Notowania

gospodarka
19.10.2017 10:53

Luka w VAT się zmniejsza. Wyniesie około 39 mld zł

Luka podatkowa w VAT w Polsce będzie o 13 mld zł mniejsza niż w zeszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
Premier Morawiecki ma powody do zadowolenia.

Luka podatkowa w VAT w Polsce będzie o 13 mld zł mniejsza niż w zeszłym roku - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez firmę doradczą PwC.

Zgodnie z szacunkami PwC luka w VAT może zmniejszyć się w tym roku do poziomu 2 proc. PKB wobec 2,9 proc. PKB w 2016 roku.

Jak wyjaśnia PwC, szacunki te oparto na danych za pierwsze półrocze 2017 roku.

Luka w VAT, jak podkreśla PwC, to różnica między realnymi wpływami z tego podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia.

Służby rozbiły gang wyłudzający VAT

Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Dziura w VAT to nie jedynie problem Polski. Jak pisaliśmy w money.pl, w 2015 roku cała Europa została oszukana na 152 mld euro. To około 12 proc. całkowitych oczekiwanych przychodów z podatku VAT.

Ściągalność VAT w państwach członkowskich znacznie się różni. Według KE w 2015 roku największy ubytek dochodów z tytułu VAT odnotowano w Rumunii (37,2 proc.), na Słowacji (29,4 proc.) i w Grecji (28,3 proc.). Najmniejszy w Hiszpanii (3,5 proc.) i Chorwacji (3,9 proc.). W wartościach bezwzględnych największe straty dochodów z tytułu VAT, wynoszące 35 mld euro, poniosły Włochy. W Polsce było to 9,7 mld euro (24,5 proc.).

W 2015 roku luka w VAT zmalała w większości państw członkowskich, przy czym największą poprawę odnotowano na Malcie, w Rumunii i Hiszpanii. Siedem państw członkowskich odnotowało niewielkie powiększenie się luki: Belgia, Dania, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Finlandia i Wielka Brytania.

Komisja Europejska jeszcze w październiku 2017 roku zamierza przedstawić propozycje ustawodawcze dotyczące najbardziej gruntownej od 25 lat nowelizacji unijnych przepisów dotyczących VAT. Dzięki nim łatwiej mają być zwalczane oszustwa związane z VAT i skuteczniejszy ma być pobór tego podatku.

W doniesieniach medialnym w ostatnim czasie wskazywano także na związek między szeroko zakrojonymi oszustwami związanymi z VAT a zorganizowaną przestępczością, w tym z terroryzmem. KE uważa, że problem ten można rozwiązać tylko w drodze współpracy państw członkowskich.

Luka w podatku VAT mierzona w badaniu KE obejmuje po raz pierwszy dochody wynikające z nowych przepisów dotyczących VAT od transgranicznej sprzedaży usług elektronicznych. Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

Tagi: gospodarka, budżet, pogoda, warunki, pap, krótka, luka vat, pwc, wiadomości, podatki, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

muchomorekPorcja humoru na dziś: Sytuacja budżetu jest "wyśmienita".....

19-10-2017

masełkoTO NIE JEST ŻADEN SUKCES MORAWIECKIEGO!!!!!! PISZCIE PRAWDĘ!!!! TO WYNIK WPROWADZENIA PRZEZ POPRZEDNIĄ EKIPĘ PLIKU KONTROLNEGO!!!! [QUOTE] Luka w … Czytaj całość

19-10-2017

pisowskie "rewelacje"Lukę to wy pisowcy macie w głowach.

Rozwiń komentarze (279)