Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Luka w VAT się zmniejsza. Wyniesie około 39 mld zł

Luka w VAT się zmniejsza. Wyniesie około 39 mld zł

Premier Morawiecki ma powody do zadowolenia. Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
Premier Morawiecki ma powody do zadowolenia.

Luka podatkowa w VAT w Polsce będzie o 13 mld zł mniejsza niż w zeszłym roku - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez firmę doradczą PwC.

Zgodnie z szacunkami PwC luka w VAT może zmniejszyć się w tym roku do poziomu 2 proc. PKB wobec 2,9 proc. PKB w 2016 roku.

Jak wyjaśnia PwC, szacunki te oparto na danych za pierwsze półrocze 2017 roku.

Luka w VAT, jak podkreśla PwC, to różnica między realnymi wpływami z tego podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia.

Służby rozbiły gang wyłudzający VAT

 

 

Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Dziura w VAT to nie jedynie problem Polski. Jak pisaliśmy w money.pl, w 2015 roku cała Europa została oszukana na 152 mld euro. To około 12 proc. całkowitych oczekiwanych przychodów z podatku VAT.

Ściągalność VAT w państwach członkowskich znacznie się różni. Według KE w 2015 roku największy ubytek dochodów z tytułu VAT odnotowano w Rumunii (37,2 proc.), na Słowacji (29,4 proc.) i w Grecji (28,3 proc.). Najmniejszy w Hiszpanii (3,5 proc.) i Chorwacji (3,9 proc.). W wartościach bezwzględnych największe straty dochodów z tytułu VAT, wynoszące 35 mld euro, poniosły Włochy. W Polsce było to 9,7 mld euro (24,5 proc.).

W 2015 roku luka w VAT zmalała w większości państw członkowskich, przy czym największą poprawę odnotowano na Malcie, w Rumunii i Hiszpanii. Siedem państw członkowskich odnotowało niewielkie powiększenie się luki: Belgia, Dania, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Finlandia i Wielka Brytania.

Komisja Europejska jeszcze w październiku 2017 roku zamierza przedstawić propozycje ustawodawcze dotyczące najbardziej gruntownej od 25 lat nowelizacji unijnych przepisów dotyczących VAT. Dzięki nim łatwiej mają być zwalczane oszustwa związane z VAT i skuteczniejszy ma być pobór tego podatku.

W doniesieniach medialnym w ostatnim czasie wskazywano także na związek między szeroko zakrojonymi oszustwami związanymi z VAT a zorganizowaną przestępczością, w tym z terroryzmem. KE uważa, że problem ten można rozwiązać tylko w drodze współpracy państw członkowskich.

Luka w podatku VAT mierzona w badaniu KE obejmuje po raz pierwszy dochody wynikające z nowych przepisów dotyczących VAT od transgranicznej sprzedaży usług elektronicznych. Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.


pap, budżet, gospodarka, pogoda, pwc, warunki, krótka, luka vat
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
234
2017-10-21 08:59
Brawo Panie Morawiecki. Brawo PiS oby tak dalej
Baczny obserwator
2017-10-19 19:58
Luka w VAT, jak podkreśla PwC, to różnica między realnymi wpływami z tego podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia - słowo klucz "możliwymi".
Aby móc się wypowiedzieć na temat raportu PWC konieczne byłoby zaglądnięcie do niego, a nie opisywanie tylko wniosków.
To co robi m. Morawiecki to jak dla mnie zabawa cyframi w tabelkach. Począwszy od tego, że wpływy z VAT porównujemy do 2016 roku, kiedy to w ostatnim kwartale z premedytacją obniżono wpływy, aby obniżyć wynik na koniec roku - dzięki temu jest mniejsza baza do porównań. Potem dochodzi VAT odwrócony w budowlance, dodatkowe wpływy z VAT z tytułu 500+ (jakieś 4mld/rok), większe wpływy z VAT z tytułu wzrostu PKB i nagle się okazuje, ze cyferkowo wyglądamy super. Takie zabawy (picowanie wyników) robi każdy średnio rozgarnięty dyrektor finansowy w korporacjach i dużych firmach, a rzeczywistość jest zupełnie inna. No cóż, ale przeciętny zwolennik PiS za nic tego nie pojmie.
wed
2017-10-19 19:41
akurat będzie dla ukrainców którzy po 1 roku pracy dostana polska emeryturę
Pokaż wszystkie komentarze (279)