Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komisja śledcza ds. VAT. Kukiz'15 ma już gotowy wniosek

Komisja śledcza ds. VAT. Kukiz'15 ma już gotowy wniosek

Fot. REPORTER

Powstanie komisja śledcza ds. VAT? W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w poniedziałek, Kukiz'15 złoży do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. jej powołania. Pod wnioskiem - według posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka - mają się podpisać posłowie: Kukiz' 15, PO, PSL i Nowoczesnej.

Jakubiak powiedział, że Kukiz'15 cały czas zbiera podpisy pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej. - W tej chwili mamy już kilkadziesiąt zebranych podpisów - zaznaczył. Dodał, że pod wnioskiem mają się również podpisać posłowie opozycyjnych partii. - Nowoczesna, PO i PSL również się będą podpisywały pod wnioskiem - podkreślił poseł Kukiz'15.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w środę w TVP Info, że jeżeli wszystkie formalności ws. projektu uchwały zostaną dopełnione, a większość sejmowa będzie zainteresowana projektem, to on nie będzie "powstrzymywał" projektu, ani nie będzie zwlekał i przedstawi Sejmowi projekt uchwały.

Poseł Paweł Szramka (Kukiz'15) powiedział, że celem powołania komisji jest sprawdzenie nieprawidłowości, "które mogły pozwolić na wyłudzenia VAT-u". - Skoro mówi się o tym, że tyle pieniędzy bokiem gdzieś przeszło, nie wpłynęło do budżetu państwa, to trzeba dokładnie zbadać, kto zawinił, kto przyłożył rękę do tego, że tak się właśnie stało - mówił poseł Kukiz'15.

Szramka wyraził nadzieję, że partia rządząca poprze wniosek Kukiz'15. - Tyle (politycy PiS) mówią o wyłudzeniach VAT, o tym, że nie wszystkie pieniądze z VAT były do budżetu wprowadzane - zauważył. Jego zdaniem, PiS nie ma innej możliwości, jak tylko poprzeć wniosek Kukiz'15.

KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

 

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała w sierpniu, że powołanie komisji, to pomysł "warty rozważenia". Jak podkreśliła, "wcześniej czy później powinna być powołana".

Do zakresu działań komisji należałoby "zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań oraz ustalenia ewentualnych zaniedbań czy zaniechań, które umożliwiły doprowadzenie do znaczącego obniżenia wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego od roku 2007". Chodziłoby o działania lub zaniechania takich urzędników jak "członkowie rządu, a zwłaszcza ministrowie finansów z lat 2007-17, prezes NBP, prezes NIK, urzędnicy skarbowi różnych szczebli, prokurator generalny, szefowie ABW, CBA oraz komendant główny policji.

Komisja miałaby ustalić m.in. "jakie kroki podejmowały i podejmują organy władzy państwowej, celem zapobieżenia powstawaniu i wzrostowi zjawiska luki w podatku VAT i zaniżonych wpływów z akcyzy". Miałaby też sprawdzać, czy możliwe było podjęcie skutecznych działań, a jeśli ich nie podjęto, to czy wynikało to z niekompetencji czy z celowych zachowań.

Komisja powinna również wskazać osoby odpowiedzialne za zaniechania oraz ewentualnie złożyć zawiadomienia do odpowiednich organów. Miałaby wreszcie wyjaśnić, czy wśród urzędników państwowych były osoby pośrednio lub bezpośrednio powiązane z procederem wyłudzania VAT.

"Wpływy z podatku od towarów i usług, to najistotniejsze źródło dochodów budżetu państwa. Od roku 2007 r. niemal wszyscy eksperci alarmują o ogromnej luce w podatku VAT, czyli różnicy między możliwymi wpływami z tego podatku, a wpływami rzeczywistymi. Luka w podatku VAT powstaje zarówno wskutek działalności stricte przestępczej czyli tzw. przestępstw karuzelowych, jak i w wyniku działań szarej strefy, tzw. optymalizacji podatkowych, jak również z powodów obiektywnych czyli np. upadłości podatników" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Pomysł popiera minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o straty rzędu "200-250 mld zł". Również wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby wyłudzenia VAT. - Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł; Polakom należy się wyjaśnienie - podkreślił.

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób; według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.

Sejm po raz pierwszy po wakacjach zbiera się 12 września.

pap, budżet, sejm, vat, partie, kraj, kukiz'15, komisja śłedcza
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
cba
2017-09-16 12:40
Jak słyszę KOMISIA ŚLEDCZA to od razu muszę lecieć do kibla. To jest tylko i wyłącznie wyłudzanie przez posłów publicznych pieniędzy a efektów nie ma ŻADNYCH. Jest to po prostu ZŁODZIEJSTWO w białych rękawiczkach a durny naród w/k pieska Kaczyńskiego to kupuje.A jest to tylko i wyłącznie branie za nic nie robienie pieniędzy z naszych podatków które powinny iść na dozbrojenie armii a nie dla ANTYCHRYSTA znajdy Rydzyka.
Ciekawa
2017-09-08 06:09
Co chwilę powołują jakieś komisje,które pracuję jak tasiemiec "Moda na sukces" Czy przypadkiem nie chodzi o dodatkowe pieniądze dla posłów???
wtf
2017-09-07 20:34
qkiz 15 to jeszcze gorsza banda niż swego czasu samoobrona
Pokaż wszystkie komentarze (11)