Notowania

Komisja Europejska: Coraz więcej fałszywych leków

Chodzi m.in. o antybiotyki, leki na raka i malarię oraz Viagrę - ostrzegł unijny komisarz ds. przemysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W Europie do obiegu trafia coraz więcej podrobionych lekarstw - ostrzegł unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen (na zdjęciu) w rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Die Welt _.

_ - Ilość podrobionych lekarstw w Europie, które trafiają do pacjentów, wzrasta coraz bardziej. Komisja Europejska jest tym poważnie zaniepokojona _ - powiedział Verheugen.

Według niego chodzi przede wszystkim o antybiotyki, leki podawane chorym na raka i malarię, redukujące poziom cholesterolu oraz środki przeciwbólowe i Viagrę.

_ - Podczas ukierunkowanych kontroli celnych we wszystkich krajach członkowskich UE zabezpieczono tylko w ciągu dwóch miesięcy 34 miliony podrobionych tabletek. To przekroczyło wszelkie obawy _ - powiedział komisarz.

_ - Każdy przypadek podrobienia lekarstwa jest usiłowaniem masowego mordu - ostrzegł. - Nawet jeśli lek zawiera tylko składniki nieskuteczne, może doprowadzić do śmierci, gdyż ludzie wierzą, iż leczą się skutecznym środkiem _.

Komisarz oczekuje, że w przyszłym roku kraje UE podejmą uzgodnienia, które pozwolą _ prześledzić drogę lekarstwa od produkcji aż do sprzedaży _.

Według niego opakowania z lekami powinny być znakowane kodem oraz opieczętowane, by móc stwierdzić, czy opakowanie zostało otwarte i przez kogo. Odpowiednią propozycję regulacji przedstawiono już w 2008 r.

Thomas Bellarzt z Federalnego Stowarzyszenia Aptekarzy ocenił w niemieckiej telewizji N24, że podrabianie lekarstw to bardzo dochodowy proceder, za którym stoją _ struktury mafijne przede wszystkim z krajów wschodniej Europy oraz azjatyckich _. Najczęściej na podrobione leki natrafić można w internecie.

Raport Money.pl
*Na podróbki leków wydajemy 100 mln zł rocznie * Według Światowej Organizacji Zdrowia najczęściej kupowane podróbki to: specyfiki na potencję, leki anaboliczne, preparaty odchudzające czy leki psychotropowe. Czytaj w Money.pl
Tagi: podrabiane leki, leki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz