Notowania

rating
06.07.2011 13:50

Komisja Europejska krytykuje obniżenie ratingu Portugalii

Komisja Europejska zareagowała na obniżenie ratingu długoterminowych obligacji portugalskich do poziomu śmieciowego przez firmę ratingową Moody's.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zareagowała na obniżenie ratingu długoterminowych obligacji portugalskich do poziomu _ śmieciowego _ przez firmę ratingową Moody's.

_ - To nieszczęsny epizod, nasuwający pytania o postępowanie firm ratingowych i ich dalekowzroczność _ - powiedział rzecznik komisarza do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehna.

Rzecznik podkreślił, że Komisja Europejska wyraża ubolewanie z powodu decyzji Moody's. Zwrócił uwagę, że pierwsza kontrola realizacji międzynarodowego programu pomocy dla Portugalii (78 miliardów euro) przez ekspertów Komisji Europejskiej Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest planowana dopiero na koniec sierpnia.

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso (na zdjęciu) przypomniał w Strasburgu, że UE pracuje nad regulacją firm ratingowych. Szczegółowe propozycje w tej sprawie mają być przedłożone do końca roku. Chodzi m.in. o stworzenie większej konkurencyjności w tej branży. _ - Dziwne jest to, że żadna (wielka) agencja ratingowa nie pochodzi z Europy _ - powiedział.

Niemiecka agencja dpa pisze, że ustosunkowanie się KE do pojedynczej decyzji ratingowej jest czymś niezwykłym. Agencja odnotowuje, że dotychczas Bruksela pozytywnie oceniała zaangażowanie Portugalii w realizację programu oszczędnościowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t38735.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bankructwo;grecji;gorsze;niz;lehman;brothers,197,0,866501.html) Bankructwo Grecji gorsze niż Lehman Brothers Agencja ratingowa S&P poinformowała, że najnowszy plan ratunkowy dla kraju nie wyprowadzi go z długów, ale jeszcze bardziej pogrąży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t81106.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/portugalia;zyskuje;na;greckim;kryzysie,75,0,865099.html) Portugalia zyskuje na greckim kryzysie Portugalskie kurorty są oblegane przez turystów miejscowych i zagranicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t148966.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;spieszy;sie;z;prywatyzacja,249,0,864505.html) Portugalia spieszy się z prywatyzacją Do końca 2011 roku rząd premiera Pedra Passosa Coelho zamierza sprywatyzować m.in. należące w 100 procentach do państwa: pocztę, linie lotnicze TAP i koleje CP.
Tagi: rating, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz