Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska pozwie Polskę za niewdrożenie przepisów

0
Podziel się:

Za każdy dzień uchybienia grozi kara finansowa w wysokości ponad 96 tysięcy euro.

Komisja Europejska pozwie Polskę za niewdrożenie przepisów
(Parlament Europejski)

Nasz kraj stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości za niewprowadzenie dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Grozi nam za to kara finansowa w wysokości ponad 96 tysięcy euro za każdy dzień uchybienia.

Rzecznik resortu infrastruktury i rozwoju Robert Stankiewicz powiedział, że _ Polska już wdrożyła i notyfikowała Komisji Europejskiej zasadnicze postanowienia dyrektywy mające kluczowy wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej, m.in. określające wymagania minimalne dla budynków w perspektywie do 2021 r. _.

_ - Obecnie w sejmowej komisji infrastruktury trwają prace nad rządowym projektem ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ustawa zmodyfikuje i usprawni już obecnie funkcjonujący system oceny energetycznej budynków _ - podkreślił rzecznik MIR.

Celem unijnych przepisów o charakterystyce energetycznej budynków jest ograniczenie zużycia energii w budynkach. Państwa UE miały do 9 lipca 2012 r. wdrożyć dyrektywę, która zobowiązuje je do zapewnienia, aby do 2021 r. wszystkie nowe budynki były tzw. budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie mają określić i stosować minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej wszystkich budynków, stworzyć system certyfikacji oraz zapewnić regularne inspekcje systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.

Według Komisji Polska do dziś nie zakończyła wdrażania tych przepisów, chociaż już we wrześniu 2012 r. otrzymała z Brukseli pierwsze upomnienie w tej sprawie. Nadal brakuje odpowiednich przepisów krajowych, w tym m.in. dotyczących świadectw energetycznych, minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej oraz budynków o niemal zerowym zużyciu energii - uzasadnia KE decyzję o pozwaniu Polski do Trybunału UE.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zaznaczył ponadto, że efektywność energetyczna jest ważnym sposobem na zmniejszenie zależności od importu energii i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw surowców. - _ Osiągnięcie unijnego celu poprawy efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. odpowiadałoby zmniejszeniu zapotrzebowania na import o 2,6 mld baryłek ropy naftowej rocznie. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie wprowadziły przepisy niezbędne do przyspieszenia działań na rzecz efektywności energetycznej. Budownictwo pochłania wszak aż 40 proc. zużycia energii, a więc to w tym sektorze możliwe są największe oszczędności _ - oświadczył Oettinger, cytowany w komunikacie prasowym KE.

W tej samej sprawie Komisja pozwała w czwartek do Trybunału również Austrię, ale kłopoty z wdrożeniem dyrektywy ma też wiele innych państw unijnych. W kwietniu do Trybunału trafiły pozwy przeciwko Finlandii i Belgii. Obecnie Komisja bada sytuację w kilku innych państwach członkowskich: Słowenii, Holandii, Luksemburgu, Włoszech i Czechach, którym również grożą skargi do unijnego Trybunału.

Polska nie uniknęła pozwu do Trybunału w Luksemburgu, mimo że w kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która ma zapewnić wdrożenie unijnych przepisów. Proponowana ustawa ma promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w budynkach.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK ostrzega: Deweloperzy łamią prawo W pierwszej połowie br. UOKiK wydał 30 decyzji kwestionujących działania deweloperów sprzedających nowe mieszkania - podał Urząd.
Będzie zwrot kosztów za leczenie za granicą? Komisja Europejska ponagla też 11 innych krajów UE, aby w pełni wdrożyły dyrektywę o transgranicznej opiece zdrowotnej.
UE chce większej współpracy. USA niechętne Unia Europejska chce zniesienia restrykcji w handlu energią i surowcami ze Stanów Zjednoczonych, m.in. w eksporcie amerykańskiego gazu do wspólnoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)