Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja Europejska zajmie się polskim budżetem

0
Podziel się

KE ogłosi dziś, czy Polska podjęła wystarczające działania, by zredukować do poziomu poniżej 3 procent PKB.

Komisja Europejska zajmie się polskim budżetem
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)
bDaqOzYR

Komisja Europejska ogłosi dziś, czy Polska podjęła wystarczające działania, by zredukować nadmierny deficyt finansów publicznych w tym roku poniżej trzech procent Produktu Krajowego Brutto. Komisarze na pierwszym w Nowym Roku posiedzeniu ocenią założenia budżetu przysłane przez Warszawę. Oprócz Polski wezmą pod lupę też cztery inne kraje - Belgię, Cypr, Maltę i Węgry.

Komisja Europejska pod koniec ubiegłego roku ponagliła polski rząd, by przyspieszył działania redukujące nadmierny deficyt i zażądała dodatkowych informacji, w jaki sposób zamierza to zrobić. Wtedy prognozy Brukseli mówiły, że tegoroczny deficyt w Polsce przekroczy dozwolony 3-procentowy limit i dopiero w przyszłym roku zostanie zredukowany do tego poziomu.

Minister finansów Jacek Rostowski napisał w niedawnym liście do Komisji Europejskiej, że rząd podjął dodatkowe działania, bo te wcześniejsze, w obliczu kryzysu, nie gwarantowały skutecznego zmniejszenia dziury budżetowej. Podkreślił też, że dzięki dodatkowym zabiegom, nadmierny deficyt finansów publicznych już w tym roku zostanie zredukowany do poziomu poniżej 3 proc. PKB, czego domagała się Bruksela.

Oceniając budżety Komisja Europejska postępuje według zapisów tzw. sześciopaku, który obowiązuje od połowy grudnia. Przewiduje on sankcje finansowe dla krajów, które nie trzymają w ryzach budżetów, ale dotyczy to tylko strefy euro. W przypadku państw spoza strefy KE może skierować do Rady UE wniosek o upublicznienie słabych stron budżetu. Taka informacja mogłaby zostać niekorzystnie odebrana przez rynki finansowe.

bDaqOzZu
KOMENTARZE
(0)