Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Trójstronna oceni budżet do 23 maja

0
Podziel się:

Partnerzy społeczni rządu nie są zadowoleni z przyspieszonego trybu procedowania.

Komisja Trójstronna oceni budżet do 23 maja
(PAP/Paweł Supernak)

Najpóźniej do 23 maja organizacje z Komisji Trójstronnej mają przestawić swoje stanowiska ws. projektu budżetu na 2012 r. - poinformował przewodniczący zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji Henryk Nakonieczny.

Projekt budżetu na 2012 r., który rząd przyjął w czwartek, przesłano w piątek partnerom z Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Przewiduje on m.in. deficyt w maksymalnej wysokości 35 mld zł, podwyżki dla nauczycieli od września 2012 r. (o 3,8 proc.) i zamrożenie pozostałych płac w budżetówce.

Nakonieczny (członek prezydium Komisji Krajowej Solidarności) powiedział, że zgodnie z ustawą o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, strony pracowników i pracodawców mają sześć dni roboczych (do 16 maja) na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie projektu budżetu.

- _ Jeżeli tak się nie stanie, każda ze stron - związki i pracodawcy - ma następne trzy dni, czyli do 19 maja, na przedstawienie swoich stanowisk. Jeżeli i to się nie uda, każda z organizacji reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ma kolejne dwa dni robocze, czyli do 23 maja, na wypowiedzenie się na temat budżetu _ - powiedział Nakonieczny.

Dodał, że strony otrzymały projekt w piątek po południu, w związku z tym do pracy przystąpiły dopiero dzisiaj. - _ Będziemy rozmawiać przede wszystkim o tym, czy jest szansa na wspólne stanowisko. Na razie nie możemy o nim mówić, skoro nie wiemy, jakie ma każda ze stron _ - powiedział.

Związkowiec przypomniał, że Komisja Trójstronna nie zgodziła się na zaproponowane przez rząd ograniczenie do 27 kwietnia konsultacji społecznych dotyczących założeń do budżetu (ustawa o Komisji Trójstronnej mówi, że mogą one trwać nawet do końca lipca).

Zgodnie z ustawą o Komisji Trójstronnej, strony pracowników i pracodawców zajmują do 20 lipca każdego roku wspólne stanowisko w sprawie założeń projektu budżetu państwa na rok następny. Jeżeli partnerzy nie dojdą do porozumienia, do 31 lipca poszczególne organizacje mogą przedstawić swoje stanowiska.

Do 20 maja partnerzy społeczni mają czas na przedstawienie wspólnej propozycji ws. wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej (w tym w państwowej sferze budżetowej), waloryzacji emerytur i rent oraz minimalnego wynagrodzenia. W przypadku braku porozumienia organizacje mogą przedstawić swoje propozycje do 30 maja.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;niektore;zalozenia;budzetu;nie;sa;realistyczne,43,0,824875.html) Gomułka: Niektóre założenia budżetu nie są realistyczne
Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz w wysłanym dzisiaj liście do premiera Donalda Tuska zwraca uwagę, że zmiana terminów konsultacji dotyczących m.in. prognoz makroekonomicznych, propozycji płacy minimalnej czy założeń do budżetu wymaga zgody wszystkich stron Komisji Trójstronnej.

- _ Wzywam rząd do przestrzegania w pracach nad projektem budżetu państwa na rok 2012 ustawowo określonego trybu i terminów negocjacji _ - napisał Guz. Zwrócił się w liście, by rząd przedstawił partnerom społecznym informacje o prowadzonych pracach nad budżetem na 2012 r. oraz wskazał ustawowy tryb, w jakim prowadzone są negocjacje z partnerami społecznymi.

Także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że konsultacje nad projektem odbywają się z naruszeniem przepisów i zasad dialogu społecznego. _ - PKPP Lewiatan wyraża zdecydowane niezadowolenie z trybu konsultacji założeń budżetu. Brak konsultacji projektu, bez próby ich podjęcia, może stanowić - zdaniem PKPP Lewiatan - naruszenie obowiązujących przepisów i zasad dialogu społecznego _ - napisano w komunikacie Lewiatana.

Organizacja zaznaczyła, że przyspieszenie prac nad budżetem jest uzasadnione względami zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE i jesiennymi wyborami parlamentarnymi, niemniej - jej zdaniem - nie wolno łamać obowiązujących przepisów i zasad. - _ Dlatego w sprawie dalszych konsultacji oczekujemy na konstruktywne propozycje ze strony rządowej _ - napisano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t136999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;budzet;jest;kijem;na;wodzie;pisany,25,0,825113.html) Kaczyński: Budżet jest kijem na wodzie pisany Jego zdaniem, przyjęcie projektu budżetu na 2012 rok przez rząd potwierdza, że działa on _ poza jakimikolwiek procedurami _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t75197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;2012;r;prywatyzacja;przyniesie;10;mld;zl,47,0,824623.html) W 2012 r. prywatyzacja przyniesie 10 mld zł Skarb Państwa chce sprzedawać kolejne pakiety akcji PKO BP i PZU i sprywatyzować Grupę Lotos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t138855.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskakujace;informacje;na;temat;deficytu,184,0,824504.html) Zaskakujące informacje na temat deficytu Dziura w finansach publicznych może się okazać w tym roku nawet o 9 miliardów mniejsza od prognozowanej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)