Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Trójstronna. Związki zawodowe nie przyjdą na spotkanie

0
Podziel się:

Związki chcą podwyższenia związanych z tym wskaźnikiem progów uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Komisja Trójstronna. Związki zawodowe nie przyjdą na spotkanie
(Adam Grabowski/REPORTER)

FZZ, Solidarność i OPZZ zapowiadają, że nie przyjdą na czwartkowe posiedzenie Komisji Trójstronnej, poświęcone wskaźnikowi minimum egzystencji. Związki chcą podwyższenia związanych z tym wskaźnikiem progów uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Dane o wysokości minimum egzystencji wylicza co roku Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Minimum egzystencji jest podstawą do ustalania progów dochodowych uprawniających do pobierania świadczeń z pomocy społecznej.

Trzy centrale związkowe reprezentowane w Komisji Trójstronnej zawiesiły swój udział w jej pracach w czerwcu 2013 r. Protestują w ten sposób przeciw brakowi dialogu społecznego w Polsce.

Szef OPZZ Jan Guz, odpowiedzialny za dialog społeczny członek prezydium Solidarności Henryk Nakonieczny oraz szef FZZ Tadeusz Chwałka powiedzieli PAP, że nikt z przedstawicieli organizacji związkowych nie będzie uczestniczył w czwartkowym posiedzeniu.

Wcześniej związki - po przeanalizowaniu danych Instytutu za 2013 r. - wspólnie przedstawiły na piśmie swoje propozycję podwyższenia progów dochodowych i w trybie konsultacji społecznych przesłały je ministrowi pracy.

Od października 2012 r. próg dochodowy dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 542 zł, a dla osoby żyjącej w rodzinie - 456 zł. Według IPiSS w 2013 r. minimum egzystencji wyniosło dla osoby samotnej 541,91 zł miesięcznie, a dla żyjącej w rodzinie dwuosobowej 455,90 zł na osobę. Instytut wyliczył, że w trzyosobowej rodzinie z młodszym dzieckiem (4-6 lat) to minimum wynosi 439,68 zł i 480,90 w rodzinie z dzieckiem starszym (13-15 lat). Dla samotnych emerytów minimum to 513,87 zł i 427,86 zł na osobę w dwuosobowej rodzinie emeryckiej.

Związki chcą, by jeszcze w tym roku podnieść je do 619 zł miesięcznego dochodu dla osoby samotnie gospodarującej i 483 zł dla osoby w rodzinie.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kryteria te podlegają weryfikacji co trzy lata, więc najbliższa weryfikacja progów powinna nastąpić w 2015 r. Jednak jeśli w danym roku kalendarzowym kwota kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej i kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie jest równa lub niższa niż minimum egzystencji, Komisja Trójstronna może wystąpić do rządu z wnioskiem o zweryfikowanie progów.

Na rozpatrzenie przez Komitet Rady Ministrów czekają założenia do zmian w ustawie o pomocy społecznej. Przygotowany i poddany konsultacjom społecznym przez resort projekt zakłada wprowadzenie w miejsce obecnego kryterium dochodowego minimalnego dochodu socjalnego. Założenia przewidują też zmianę sposobu i częstotliwości obliczania tego minimum socjalnego.

W Komisji Trójstronnej reprezentowane są trzy strony dialogu społecznego: rząd, pracodawcy i związki zawodowe. Przewodniczącym komisji jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)