Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski jedzie do Chin. Po inwestycje

0
Podziel się:

Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.

Komorowski jedzie do Chin. Po inwestycje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska będzie zabiegała o polityczne przyzwolenie Pekinu na chińskie inwestycje w naszym kraju. Po południu z Warszawy do Szanghaju wylatuje z pierwszą oficjalną wizytą prezydent Bronisław Komorowski. Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman w rozmowie z IAR podkreśla, że w relacjach handlowych z Chinami wsparcie polityczne jest bardzo pomocne. _ - Mam nadzieję, że wizyta prezydenta Komorowskiego spowoduje rozciągnięcie parasola politycznego nad chińskimi inwestycjami w Polsce. Trudno marzyć o jakichkolwiek poważniejszych inwestycjach bez pozwolenia politycznego Pekinu. O to przyzwolenie polityczne będziemy przede wszystkim zabiegać _ - wyjaśnił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA AGENCJI:

Sławomir Majman przyznał, że obecna wymiana handlowa z Chinami jest dla Polski niekorzystna, ale nasz kraj staje się interesującym miejscem dla europejskich inwestycji chińskich firm.

- _ Marzymy także o zrównoważeniu naszego bilansu handlowego, który jest jak jeden do ośmiu. Kupujemy od Chińczyków 8 razy więcej, niż tam eksportujemy. Mamy wyjątkową przewagę w tej chwili w Europie, jako jedno z dwóch najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania, obok Niemiec. Oferujemy stabilizacje ekonomiczną Polski, rzecz wyjątkową w Europie w 2011 roku. Oferujemy coraz bardziej poprawiający się wizerunek polskiego miejsca do inwestowania i oferujemy nasz brak uprzedzeń wobec kapitału zagranicznego _ - zaznaczył prezes PAIiIZ.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SŁAWOMIRA MAJMANA:

W czasie oficjalnej wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach Polska będzie zachęcała także do zakupu naszych obligacji. W składzie oficjalnej delegacji będzie wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Chiny mają największe na świecie rezerwy walutowe sięgające prawie 3 biliony dolarów, które pochodzą głównie z nadwyżek w handlu zagranicznym. Dotychczas najwięcej Pekin inwestował w obligacje amerykańskie, ale obecnie tamtejsze władze starają się dywersyfikować swoje rezerwy w różne waluty.

Wizyta Bronisława Komorowskiego w Chinach ma przede wszystkim cel gospodarczy. W programie spotkań zaplanowano forum inwestycyjne w Szanghaju oraz forum gospodarcze w Pekinie. Według informacji Polskiego Radia, prezydentowi zależy na tym, by Chińczycy mocniej zaangażowali się w inwestycje oraz chętniej wysyłali młodzież na studia do Polski.

W części oficjalnej wizyty w Chinach parze prezydenckiej towarzyszyć ma minister gospodarki Waldemar Pawlak i szefowa resortu szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Do Pekinu wybiera się także grupa 20 rektorów największych polskich uczelni.

Czytaj o działaniach polskiego prezydenta
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;w;niemczech;dzien;przed;papiezem,90,0,917594.html) Komorowski z okazją do refleksji. U Niemców Otworzy wystawę _ Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce _, która jest częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;w;austrii;powalczy;z;kryzysem,194,0,871874.html) Komorowski w Austrii powalczy z kryzysem Prezydent weźmie udział w polsko-austriackim forum gospodarczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t140312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;realne;szanse;na;zniesienie;wiz,171,0,840619.html) Komorowski: Realne szanse na zniesienie wiz Obama jest już po wstępnych rozmowach z amerykańskim Kongresem, mówi prezydent.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)