Notowania

komorowski
13.05.2010 14:37

Komorowski: nowy szef NBP jeszcze przed wyborami

Marszałek Komorowski stwierdził, że wybór nowego szefa NBP nastąpi, jeśli znajdzie się kandydat, który uzyska poparcie większości Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)


Bronisław Komorowski stwierdził, że jeśli znajdzie się kandydat na prezesa NBP, który będzie miał szansę na uzyskanie poparcia w Sejmie, to nie będzie przeszkód, by przeprowadzić jego wybór jeszcze przed wyborami prezydenckimi. *Popiera go Jacek Rostowski, który uważa, że nowy prezes NBP powinien być wybrany bezzwłocznie. Jego zdaniem przedłużenie elastycznej linii kredytowej, o co zabiega resort, jest potrzebne, by chronić gospodarkę przed ewentualnymi szokami. *

Komorowski - zaznaczył, że obecnie rozpoczyna cykl konsultacji w sprawie kandydatury na prezesa NBP, a Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o Narodowym Banku Polskim, która m.in. doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego, również w razie jego śmierci.

_ - W tej chwili należy zlikwidować lukę prawną w ustawie, która może prowadzić do skutków niepotrzebnych i niekorzystnych dla Polski, na przykład kwestionowania uprawnień wiceprezesa. Należy to zrobić jak najszybciej. Jest odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o NBP. Mam nadzieję, że to w pełni ustabilizuje sytuację w NBP, na poziomie obecnych możliwości _ - powiedział Komorowski.

Jednak - jak podkreślił - nie oznacza to zaniechania prac nad wyłonieniem kandydatury na szefa banku centralnego, który - dodał Komorowski - _ miałby szansę na połączenie dwóch cnót: umiejętności i doświadczenia oraz zdolności do przejścia przez parlament, co nie jest rzeczą łatwą w okresie kampanii wyborczej _.

_ - Stabilizuję sytuację w NBP na miarę realnie istniejących możliwości poprzez nowelizację ustawy, ale jednocześnie rozpoczynam cykl konsultacji zmierzających do tego, by wyłonić dobrą kandydaturę z szansą na przejście przez parlament. Jeśli taka kandydatura się znajdzie i będzie do przeprowadzenia przez parlament teraz, nie będzie żadnych przeszkód ani chwili wahania, żeby taką kandydaturę w Sejmie przedstawić _ - powiedział marszałek Sejmu.

Jak dodał, nie ma związku między kwestią wyboru nowego szefa NBP a terminem wyborów prezydenckich.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na 6-letnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku narodowego jest powołany bezwzględną większością głosów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nie korzystamy z elastycznej linii kredytowej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;korzystamy;z;elastycznej;linii;kredytowej,146,0,606354.html )
* [ Filar: Przez konflikt rządu z NBP Polska traci wiarygodność ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;przez;konflikt;rzadu;z;nbp;polska;traci;wiarygodnosc,124,0,604796.html )
* [ Spór o zysk NBP w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/spor;o;zysk;nbp.html )
Tagi: komorowski, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz