Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: nowy szef NBP jeszcze przed wyborami

0
Podziel się

Marszałek Komorowski stwierdził, że wybór nowego szefa NBP nastąpi, jeśli znajdzie się kandydat, który uzyska poparcie większości Sejmu.

Komorowski: nowy szef NBP jeszcze przed wyborami
(PAP/Jacek Turczyk)
bDpgttcl


Bronisław Komorowski stwierdził, że jeśli znajdzie się kandydat na prezesa NBP, który będzie miał szansę na uzyskanie poparcia w Sejmie, to nie będzie przeszkód, by przeprowadzić jego wybór jeszcze przed wyborami prezydenckimi. *Popiera go Jacek Rostowski, który uważa, że nowy prezes NBP powinien być wybrany bezzwłocznie. Jego zdaniem przedłużenie elastycznej linii kredytowej, o co zabiega resort, jest potrzebne, by chronić gospodarkę przed ewentualnymi szokami. *

Komorowski - zaznaczył, że obecnie rozpoczyna cykl konsultacji w sprawie kandydatury na prezesa NBP, a Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o Narodowym Banku Polskim, która m.in. doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego, również w razie jego śmierci.

_ - W tej chwili należy zlikwidować lukę prawną w ustawie, która może prowadzić do skutków niepotrzebnych i niekorzystnych dla Polski, na przykład kwestionowania uprawnień wiceprezesa. Należy to zrobić jak najszybciej. Jest odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o NBP. Mam nadzieję, że to w pełni ustabilizuje sytuację w NBP, na poziomie obecnych możliwości _ - powiedział Komorowski.

bDpgttcn

Jednak - jak podkreślił - nie oznacza to zaniechania prac nad wyłonieniem kandydatury na szefa banku centralnego, który - dodał Komorowski - _ miałby szansę na połączenie dwóch cnót: umiejętności i doświadczenia oraz zdolności do przejścia przez parlament, co nie jest rzeczą łatwą w okresie kampanii wyborczej _.

_ - Stabilizuję sytuację w NBP na miarę realnie istniejących możliwości poprzez nowelizację ustawy, ale jednocześnie rozpoczynam cykl konsultacji zmierzających do tego, by wyłonić dobrą kandydaturę z szansą na przejście przez parlament. Jeśli taka kandydatura się znajdzie i będzie do przeprowadzenia przez parlament teraz, nie będzie żadnych przeszkód ani chwili wahania, żeby taką kandydaturę w Sejmie przedstawić _ - powiedział marszałek Sejmu.

Jak dodał, nie ma związku między kwestią wyboru nowego szefa NBP a terminem wyborów prezydenckich.

bDpgttct

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na 6-letnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku narodowego jest powołany bezwzględną większością głosów.

ZOBACZ TAKŻE:

bDpgttcO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)