Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski o celach wizyty w Chinach

0
Podziel się:

Polskiemu prezydentowi towarzyszy duża delegacja przedstawicieli biznesu.

Komorowski o celach wizyty w Chinach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polski prezydent przekonuje, że dzięki swojej wizycie w Chinach chce stworzyć dobry klimat dla współpracy gospodarczej między oboma krajami. Rano w Szanghaju Bronisław Komorowski (na zdjęciu) rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę w Chinach.

Polskiemu prezydentowi towarzyszy 150-osobowa delegacja, w której skład wchodzi duża grupa przedstawicieli biznesu. Bronisław Komorowski w rozmowie z dziennikarzami przypominał, że jest to pierwsza wizyta głowy polskiego państwa w Chinach od 14 lat. - _ Zmienił s od tego czasu świat, zmieniły się Chiny, ale zmieniła się też Polska _ - przekonywał prezydent.

Bronisław Komorowski przyznawał, że podczas spotkań najważniejsze są obecnie kwestie gospodarcze. - _ Celów jest wiele i jedne są bardziej konkretne, inne są natury bardziej ogólnej. Do tych być może najważniejszych ale natury ogólnej zaliczyłbym tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy gospodarczej pomiędzy Chinami a Polską ale także pomiędzy konkretnymi firmami chińskimi i polskimi. Temu będzie służyło jutrzejsze forum inwestycyjne w Szanghaju i potem forum gospodarcze w Pekinie _ - oświadczył prezydent.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

W stolicy Chin ma zostać podpisane porozumienie o strategicznym partnerstwie Polski i Chin. Już pierwszego dnia wizyty w Szanghaju prezydent zjadł kolację z przedstawicielami największych firm tego regionu. W trakcie pobytu prezydenta w Chinach dojdzie do podpisania memorandum o sprzedaży Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi LiuGong.

Bronisław Komorowski dodawała, że liczy iż efektem wizyty w Chinach będzie również zwiększona popularność polskich uczelni wyższych wśród tutejszych studentów. - _ Celem, który cały czas jest gdzieś obecny w czasie spotkań i rozmów, jest przygotowanie odpowiedniego klimatu dla forum akademickiego. Zależy nam na współpracy uczelni wyższych. Zależy nam w sposób szczególny na tym, aby studenci chińscy wybierali także polskie uczelnie, gdy podejmują decyzje o studiowaniu poza własnym krajem _ - zaznaczył polski prezydent.

Forum akademickiemu w Pekinie ma przewodniczyć minister nauki i szkolnictwa wyższego. Barbara Kudrycka. Wraz z prezydentem do Chin przeleciała takę grupa kilkunastu rektorów największych polskich uczelni.

Czytaj więcej o prezydenckiej wizycie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;rozpoczal;oficjalna;wizyte;w;chinach,154,0,992410.html) Komorowski w Chinach. Załatwi nam zakupy? W Pekinie spotka się z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao, a także będzie uczestniczył w forum gospodarczym i akademickim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t99255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;jedzie;do;chin;po;inwestycje,90,0,992090.html) Komorowski i Pawlak lecą po pieniądze Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)