Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komorowski
07.04.2013 19:29

Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję w sprawie Łucenki

Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDLk)

Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Ta m.in. sprawa była tematem telefonicznej rozmowy obu prezydentów.

_ - W opinii prezydenta to dobry krok służący odbudowaniu pozytywnego wizerunku Ukrainy, co - obok reform - jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie bieżącego roku _ - podkreślił Sokołowski.

Późnym popołudniem Sokołowski poinformował, że prezydent Komorowski w rozmowie telefonicznej _ podziękował prezydentowi Janukowyczowi za działania przybliżające Ukrainę do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie _; wyraził też nadzieję, że Ukrainie uda się osiągnąć postęp w spełnianiu warunków podpisania umowy, w tym w przeprowadzeniu reform.

Jak relacjonował prezydencki minister, Janukowycz zapewnił, że _ dokonano istotnego postępu w sprawie zmian prawa wyborczego i trwają prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości _.

Prezydencki minister przypomniał, że Komorowski konsekwentnie apelował o spełnienie warunków niezbędnych do podpisania umowy w trakcie licznych kontaktów z prezydentem Janukowyczem i przedstawicielami ukraińskich władz, ale także z liderami opozycji. _ - Prezydent RP liczy na konsolidację wszystkich proeuropejskich sił politycznych na Ukrainie w procesie ich zbliżania do Unii Europejskiej _ - zaznaczył minister Sokołowski.

Telefoniczna rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyła też wyjaśnienia kwestii związanych z podpisaniem memorandum między EuroPolGazem i Gazpromem. _ - Prezydent Komorowski zapewnił prezydenta Ukrainy, że strona polska nie będzie podejmowała żadnych kroków we współpracy gazowej z Rosją, które stanowiłyby zagrożenie dla interesów Ukrainy _ - powiedział Sokołowski.

W czwartek eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuroPolGaz podpisała z GazpromExportem _ memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny możliwości realizacji nowego gazociągu. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski, komentując podpisanie memorandum, oświadczył, że jest to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

W niedzielę rzeczniczka Janukowycza poinformowała PAP, że prezydent Ukrainy ułaskawił skazanego na cztery lata więzienia Łucenkę. Kwestia uwolnienia Łucenki pojawiała się podczas spotkań Komorowskiego z Janukowyczem, m.in. w trakcie Euro 2012. Polski prezydent rozmawiał o tym z ukraińskim prezydentem także podczas wrześniowej wizyty na Ukrainie z okazji otwarcia cmentarza w Bykowni, a także podczas tegorocznych wizyt Janukowycza w Polsce - w lutym w Wiśle i w marcu - w Warszawie.

Łucenko, bohater pomarańczowej rewolucji 2004 r. i zagorzały krytyk prezydenta Ukrainy, został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych w czasach, gdy kierował MSW. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych. Opozycjonista uważa, że jego wyrok zapadł z przyczyn politycznych. Stanowisko to podzielała Unia Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Bohater rewolucji nie chce zemsty. Co planuje? Ułaskawiony dziś przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza były szef MSW i opozycjonista Jurij Łucenko opuścił już męską kolonię karną w Menie.
To zasługa misji Aleksandra Kwaśniewskiego Ułaskawienie byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki jest zasługą m.in. misji byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa.
To nie są kwestie do publicznej wiadomości -_ Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład _- powiedział Grzegorz Schetyna.
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz