Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski zaprasza partie. Kaczyński odmawia

0
Podziel się:

Prezydent zaprosił do siebie najważniejszych polityków kraju. Prezes PiS nie zamierza się jednak pojawić. Bo Komorowski złamał słowo?

Komorowski zaprasza partie. Kaczyński odmawia
(PAP/Leszek Szymański)
bEEhBXLV

Na jutro na godz. 9 prezydent Bronisław Komorowski zaprosił przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych - poinformowała szefowa biura prasowego prezydenckiej kancelarii Joanna Trzaska-Wieczorek. W spotkaniu nie weźmie udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak powiedziała dziś Trzaska-Wieczorek, rozmowa ma dotyczyć m.in. przyszłości rynku pracy, zabezpieczenia socjalnego i polityki prorodzinnej. Podkreśliła, że ws. reformy emerytalnej prezydent konsultuje się już tylko z prawnikami, a jego jutrzejsze spotkanie z przedstawicielami partii nie jest elementem tych konsultacji.

Wcześniej rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w RMF FM, że Bronisław Komorowski spotka się w piątek o godz. 9 z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w sprawie ustawy emerytalnej. _ Prezydent odpowiedział na apel prezesa. Wierzymy, że wysłucha racjonalnych argumentów _ - dodał rzecznik PiS.

bEEhBXLX

Wczoraj Jarosław Kaczyński wezwał prezydenta, aby nie podpisywał ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67. roku życia, zadeklarował, że jest gotowy do rozmowy z głową państwa ws. zmian w systemie emerytalnym.

Jednak krótko przed południem Mariusz Błaszczak (PiS) powiedział, że Kaczyński nie weźmie udziału w spotkaniu z Komorowskim. Błaszczak nie krył rozczarowania decyzją prezydenta, że spotka się on z przedstawicielami wszystkich partii politycznych zasiadających w Sejmie, a nie tylko z prezesem PiS.

_ - Wczoraj zostały przyjęte inne reguły. Wczoraj było umówione spotkanie dwóch osób z PiS - Jarosław Kaczyński z osobą towarzyszącą i dwóch osób ze strony Kancelarii Prezydenta - prezydenta i osoby towarzyszącej. Dzisiaj reguły zostały zmienione. To dowód na to, że słowo Bronisława Komorowskiego niewiele znaczy _ - powiedział Błaszczak. PiS nie wskazało jeszcze przedstawiciela swojego klubu, który weźmie udział w spotkaniu.

Jak poinformowali politycy innych partii, PO na spotkaniu u prezydenta ma reprezentować szef klubu parlamentarnego Rafał Grupiński. Do Pałacu Prezydenckiego ma też najprawdopodobniej przyjść Janusz Palikot. Z PSL w rozmowie ma uczestniczyć szef klubu Jan Bury, a z SLD szef tej partii Leszek Miller.

bEEhBXMd

_ - Zdajemy sobie sprawę, że prezydent chce podpisać ustawę emerytalną, będziemy namawiali go jednak, by nie robił tego w tej chwili, a oddalił to w czasie i wysłuchał alternatywnych propozycji, które w tej sprawie ma SLD _ - powiedział dziś rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Według Jońskiego Miller będzie też chciał poznać opinie prawne, które prezydent zamówił w sprawie reformy emerytalnej.

Solidarną Polskę reprezentować mają Arkadiusz Mularczyk i Beata Kempa. _ - Będziemy apelować do pana prezydenta, aby nie podpisywał tej ustawy, bowiem ta reforma emerytalna nie rozwiązuje problemów dot. rynku pracy czy polityki prorodzinnej _ - powiedział Mularczyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Żądają spotkania z prezydentem. Co chcą ugrać? Zdaniem rzecznika SLD, prezydent powinien spotkać się z szefami wszystkich partii opozycyjnych, zanim jeszcze podpisze ustawę.
Na te zmiany Kaczyński nigdy się nie zgodzi Prezes PiS kpi z rządzącej koalicji: _ Oni nawet nie potrafią przygotować projektu ustawy _.
Reforma emerytur. Mają przekonać prezydenta Prezydent Komorowski zaprosił szefów klubów parlamentarnych do dyskusji o emeryturach.
bEEhBXMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)