Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrakt gazowy
30.11.2009 14:36

Komplikuje się gazowe porozumienie z Rosjanami

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka w negocjacjach pojawiły się nagle nowe elementy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlaknie jest pewien, czy jeszcze w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak podał, w negocjacjach pojawiły się nagle _ nowe elementy _ ze strony Rosjan. *

Pawlak pytany, kiedy zostanie podpisana umowa gazowa, odparł że_ to jest zagadka, bo ostatnie rozszerzenie negocjacji o nowe elementy sprawiło, że porozumienie jest w tej chwili nieco bardziej skomplikowane _.

Polska od ubiegłego roku negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu do Polski w związku z niezrealizowaniem dostaw przez rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo. Wbrew oczekiwaniom, porozumienie międzyrządowe w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie zostało podpisane w czwartek w Warszawie.

Wicepremier ocenił, że w tej sytuacji jest _ trudniej zrozumieć Rosjan _, bo już w lipcu można było dojść do porozumienia, pod koniec listopada była podobna sytuacja i _ nagle pojawiły się nowe elementy _.

_ - Trudno się spodziewać, że w takim stylu można dojść szybko do porozumienia, tak więc zachęcam do pewnej cierpliwości, bo partner jest jak widać dość trudny _ - podsumował Pawlak.

Według czwartkowych zapowiedzi resortu gospodarki, kolejna tura polsko-rosyjskich rozmów międzyrządowych odbędzie się w Moskwie _ w tygodniu po 5 grudnia _. Jak oceniła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, 90 proc. spraw zostało omówionych podczas ostatniego spotkania; pozostały natomiast _ pewne szczegóły wymagające uzgodnień między PGNiG i Gazpromem _.

Gudzowaty: Rosja zaciska nam gazową pętlę na szyi
Zwiększenie dostaw wymaga aneksowania nie tylko kontraktu jamalskiego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem, ale także porozumienia między rządami Polski i Rosji w sprawie długoterminowych dostaw gazu do Polski z 1993 r.

PGNiG informowało niedawno, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10,2 mld m sześc. rocznie, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

Tagi: kontrakt gazowy, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz