Notowania

Komunijne świętowanie drogo kosztuje

Maj to w Polsce tradycyjnie miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Dla dzieci jest to pierwsze doniosłe wydarzenie w życiu, zaś dla rodziców spore wydatki. Koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Maj to w Polsce tradycyjnie miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Dla dzieci jest to pierwsze doniosłe wydarzenie w życiu, zaś dla rodziców spore wydatki. Koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. *
Przygotowania do Pierwszej Komunii coraz bardziej zaczynają przypominać organizację ślubu. Rodzice planując uroczystość pierwszokomunijną muszą uwzględnić na liście wydatków te same punkty co przyszli małżonkowie. Nieodzownym jest zakup sukienki lub garnituru, zaproszenie gości na przyjęcie, poniesienie kosztów związanych z upamiętnieniem uroczystości na zdjęciach oraz filmie, wizyta u fryzjera... To nie wszystko. Kosztuje także przystrojenie kościoła, czy też prezent dla katechety.

Z tej listy zdecydowanie najwięcej wydamy na zorganizowanie rodzinnej uczty. Obecnie rodzice coraz rzadziej decydują się na jej wyprawienie w domu. Po pierwsze wymaga to wiele czasu i pracy, po drugie koszt nie jest dużo niższy niż przypadku zaproszenia gości do restauracji. W zależności od miejscowości, restauracji oraz zamówionego menu koszt za jedną osobę waha się od kilkudziesięciu do 200 - a nawet więcej - złotych w dobrych restauracjach, w dużych miastach. Tak więc przykładowo przy dwudziestoosobowej rodzinie na przyjęcie pierwszokomunijne wydamy od ok. 1000 zł do 4-5 tys. zł.

Na drugim miejscu plasuje się koszt stroju. Wyprawka komunijna dla dziewczynki (składająca się z sukienki, butów, wianka, rękawiczek woreczka lub torebki oraz pelerynki), to wydatek minimum 300 złotych. Można jednak i wydać 1000 zł. Do tej grupy wydatków można także doliczyć wizytę u fryzjera, która będzie kosztować rodziców od 30 do 50 złotych.

W przypadku chłopców na zakup garnituru, butów, koszuli, muszki lub krawata trzeba przeznaczyć od 300 do 600 złotych.

Ceny strojów mogą znacznie spaść, jeżeli parafia przekona rodziców do zakupu jednolitych szatek, tzw. alb. Ich cena waha się od 70 do 130 złotych.

Poza przyjęciem i ubiorem rodzice dziecka, przystępującego do pierwszej komunii muszą się liczyć jeszcze z kilkoma innymi wydatkami. Największy z nich to koszt fotografa oraz vieofilmowania. Komplet zdjęć to wydatek 200 – 600 złotych, natomiast za film na kasecie rodzice zapłacą ok. 50 złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze około 100 złotych na tzw. zestaw kościelny (świeca, książeczka, przygotowanie kościoła, obrazek – pamiątka Pierwszej Komunii) oraz 30 – 50 zł na prezent dla katechety.

Podsumowując, mała uroczystość pierwszokomunijna na 20 osób wiąże się z wydatkami od 1500 złotych w najskromniejszej wersji do 6-7 tysięcy w opcji wystawnej. Nie każdego na to stać. Często więc rodzice zapożyczają się, aby nadać jak najbardziej uroczystą oprawę pierwszego, tak doniosłego wydarzenia w życiu dziecka.

Tagi: komunia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz