Notowania

wielka brytania
11.01.2014 18:47

Koncern Total włączy się w poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii

Badania geologiczne wskazują na istnienie w Wielkiej Brytanii znacznych zasobów gazu łupkowego; wiercenia mają umożliwić ustalenie, czy eksploatacja złóż tego surowca jest opłacalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MEDEF/CC/Flickr)

Francuski Total jako pierwsza wielka firma naftowa zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii - informują dzisiaj brytyjskie media, zapowiadając, że oficjalnie ma to zostać ogłoszone w poniedziałek (na zdjęciu Christophe Jacquin de Margerie - dyrektor generalny Totalu).

Agencja Reutera pisze, powołując się na _ źródła zaznajomione z tą sprawą _, że Total przeznaczy 30 milionów funtów szterlingów na wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego w Lincolnshire w środkowej Anglii. Total przyłączy się do dwóch licencji na poszukiwanie gazu łupkowego w partnerstwie z mniejszymi firmami eksplorerskimi: Dart Energy, Egdon Resources, IGas i eCORP.

Badania geologiczne wskazują na istnienie w Wielkiej Brytanii znacznych zasobów gazu łupkowego; wiercenia mają umożliwić ustalenie, czy eksploatacja złóż tego surowca jest opłacalna.

Dziennik _ Financial Times _ przewiduje, że umowa z Totalem będzie postrzegana jako _ wielkie wotum zaufania _ dla brytyjskiego gazu łupkowego. Rząd brytyjski nadał gazowi łupkowemu priorytetowe znaczenie, oferując ulgi podatkowe firmom eksplorerskim i wydobywczym oraz obiecując znaczne korzyści gminom, na terenie których prowadzone są wiercenia.

Minister finansów George Osborne podkreśla _ ogromny potencjał _ gazu łupkowego; mówi o tysiącach nowych miejsc pracy i utrzymaniu cen energii na niskim poziomie. W Wielkiej Brytanii nie brakuje jednak przeciwników wydobywania gazu łupkowego. Twierdzą oni, że stosowana w tym celu metoda szczelinowania hydraulicznego może powodować zanieczyszczenie wód gruntowych i wstrząsy tektoniczne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz