Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt Japonii z Chinami. USA ostrzegają przed eskalacją działań

0
Podziel się:

Sekretarz stanu USA John Kerry odradził Chinom ustanawianie strefy identyfikacji obrony powietrznej nad Morzem Południowochińskim.

Konflikt Japonii z Chinami. USA ostrzegają przed eskalacją działań
(AP/Fotolink/East News)
bEsApQmZ

Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł dziś Chiny przed ustanawianiem nad Morzem Południowochińskim strefy identyfikacji obrony powietrznej, analogicznej do tej ogłoszonej przez Pekin nad Morzem Wschodniochińskim.

_ - Strefa nad Morzem Wschodniochińskim nie powinna była być ustanawiana i Chiny powinny powstrzymać się od jednostronnego podobnego kroku w innych częściach regionu, w szczególności nad Morzem Południowochińskim _ - oświadczył Kerry na konferencji prasowej w Manili.

W stolicy Filipin zapewnił również ten kraj o wsparciu USA, nazywając go _ kluczowym sojusznikiem _. Waszyngton i Manila mają zawrzeć porozumienie pozwalające na czasowe stacjonowanie na Filipinach żołnierzy, samolotów i okrętów USA. Ostatnie bazy amerykańskie zostały na Filipinach zamknięte w 1992 roku.

bEsApQnb

23 listopada Chiny zadeklarowały, że będą kontrolowały przestrzeń powietrzną nad archipelagiem wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), będących przedmiotem sporu terytorialnego Chin z Japonią. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Chińska deklaracja wywołała protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej i Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu _ zagraża bezpieczeństwu narodowemu _ państw w regionie. Jednostronnej deklaracji ChRL nie uznały również Stany Zjednoczone.

Morze Południowochińskie rozciąga się między południowymi Chinami, Tajwanem, Filipinami, Borneo i Półwyspem Indochińskim. Pekin rości sobie prawa do niemal całości tego akwenu, na którym krzyżują się ważne dla handlu międzynarodowego szlaki wodne.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe sankcje dla Iranu niepotrzebne Dzisiaj Kerry oraz minister skarbu Jack Lew mają poinformować Senat USA na poufnym briefingu o stanie negocjacji z Iranem.
USA gratulują Gruzji i Mołdawii parafowania umów z UE W komunikacie nie odniesiono się do Ukrainy, która na kilka dni przed wileńskim szczytem zdecydowała o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Powiększa się lista grup terrorystycznych Skutkuje to uznaniem za przestępstwo udzielania wsparcia materialnego tym grupom.
bEsApQnC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)