Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
15.05.2014 07:11

Konflikt na Ukrainie. Baza separatystów pod Krematorskiem zniszczona

Ukraińskie siły zlikwidowały też umocnienia w Słowiańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Walki separatystó z ukraińską armią

Ukraińskie siły zlikwidowały umocnienia w Słowiańsku na wschodzie kraju - poinformował Ołeksandr Turczynow. Wczoraj w rejonie Kramatorska toczyły się walki wojsk ukraińskich z uzbrojonymi bojownikami. Według ukraińskich władz, od początku działań separatystów w Zagłębiu Donieckim z ich rąk zginęło prawie 80 osób.

aktualizacja: 10:45

_ - Dziś pod Kramatorskiem w ramach operacji antyterrorystycznej całkowicie zniszczona została zamaskowana baza wojskowa terrorystów _ - powiedział Turczynow, otwierając posiedzenie parlamentu, którego jest przewodniczącym. - _ Dzisiaj także, w nocy, zaatakowano i zniszczono rejon umocniony w granicach Słowiańska oraz całkowicie oczyszczono z terrorystów pięciokilometrową strefę wokół wieży telewizyjnej, skąd nadawany jest sygnał ukraińskiej telewizji na Słowiańsk, Kramatorsk i inne rejony obwodu donieckiego _.

Ministerstwo obrony Ukrainy w przesłanym PAP komunikacie uściśliło, że przeprowadziło w godzinach nocnych akcję przeciwko separatystom w okolicach wsi Starowarwariwka, 30 km od Kramatorska._ Operacja była udana. Wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy nie ma strat. Pojmano trzech terrorystów. Jednemu z nich odebrano granatnik _ - głosi oświadczenie. Resort obrony zapewnił, że nie ma ofiar śmiertelnych, ani rannych wśród ludności cywilnej.

Nocne walki pod Krematorskiem

W nocy rzecznik ministerstwa obrony poinformował, że walki toczą się na przedpolach wioski Starowarwarowka, położonej w odległości 30 km od Kramatorska. Siły ukraińskie, w ramach prowadzonej operacji antyterrorystycznej, usiłują zlikwidować grupę uzbrojonych ludzi ukrywających się w lesie.

Według przekazanych informacji, wśród żołnierzy ukraińskich są ranni, ale nie ma poległych. Agencja Interfax-Ukraina przypuszcza, że chodzi o tą samą grupę, która we wtorek w rejonie Słowiańska zorganizowała zasadzkę na ukraińskich spadochroniarzy, w której zginęło 6 żołnierzy.

Według ukraińskich władz, od początku działań separatystów w Zagłębiu Donieckim z ich rąk zginęło prawie 80 osób. Także tej nocy doszło do walk z ukraińskim wojskiem.

Broń wykorzystywana jest nie tylko w czasie walk, ale także do napadów. Mykoła Hoszowski z Prokuratury Generalnej powiedział, że oprócz ofiar było też około 125 porwań. Terroryści wykorzystują broń, którą przejęli od ukraińskich organów ścigania i wojska.

Raport ONZ

ONZ ma opublikować dziś raport w dotyczący praw człowieka na Ukrainie. Wcześniej Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wezwała zarówno ukraińskie władze jak i separatystów do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Eksperci ONZ monitorowali przestrzeganie praw człowieka w pięciu różnych miejscach. To właśnie na podstawie tych badań sporządzony został publikowany dziś raport. W zeszłym tygodniu urząd Wysokiego Komisarza informował o rosnącej przemocy na wschodzie i południu Ukrainy, skutkiem czego była śmierć dziesiątków ludzi i zniszczenia.

Komisarz Navi Pillay oświadczyła, że wszystkie - jak to określiła - _ zorganizowane i dobrze uzbrojone grupy opozycyjne” powinny _złożyć broń i powstrzymać się od nielegalnych działań".

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz