Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Niespokojnie na Majdanie, pożar został ugaszony

0
Podziel się:

Trwa rozbiórka barykad. By ją powstrzymać protestujący podpalili część namiotów.

Konflikt na Ukrainie. Niespokojnie na Majdanie, pożar został ugaszony
(PAP/EPA)

1/8

fot: PAP/EPA

Mimo sprzeciwu mieszkańców miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości w Kijowie służbom porządkowym wspieranym przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa udało się rozebrać część barykad, które okalały ten główny plac stolicy Ukrainy.

Aktualizacja 12:30

Kiedy służby porządkowe pod ochroną sił MSW przystąpiły w godzinach porannych do demontażu barykad, w ich stronę poleciały kostki brukowe i koktajle Mołotowa. Mieszkańcy miasteczka namiotowego podpalili także znajdujące się tam stare opony. Interweniowała straż pożarna.

Po przepychankach i ugaszeniu pożarów sytuacja na Majdanie uspokoiła się. Stało się to m.in. po tym, jak na placu pojawili się uzbrojeni i umundurowani żołnierze batalionu MSW _ Kijów-2 _.

Służby komunalne usunęły dalsze barykady od strony Placu Europejskiego, na wschód od Majdanu. Częściowo oczyściły także drogi dojazdowe do placu od strony północnej i południowej. Zgromadzonym na Majdanie aktywistom wyjaśniano, że celem działań władz miasta jest usunięcie przeszkód z ulic w centrum Kijowa.

MSW Ukrainy poinformowało, że w trakcie piątkowych potyczek na Majdanie zatrzymano kilka osób, przy których znaleziono broń palną, granaty, noże i koktajle Mołotowa. Kilku funkcjonariuszy odniosło rany od uderzeń kamieniami i brukiem. Ich liczby nie podano.

W lipcu prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema nie wykluczył użycia siły wobec aktywistów i mieszkańców miasteczka namiotowego na Majdanie, a także osób okupujących budynki administracji w Kijowie.

_ - Użycie siły będzie możliwe dopiero wtedy, gdy okupujący będą stawiać zbrojny opór; milicja ma prawo wtedy użyć broni _ - mówił wtedy dziennikarzom.

Prokurator generalny zaprzeczał jednocześnie doniesieniom, jakoby władze w Kijowie były w konflikcie z aktywistami Majdanu. Podkreślał jednak, że prawo musi być przestrzegane, a ci, którzy stawiają opór przy próbie usunięcia ich z budynków administracyjnych będą zatrzymywani.

Jarema informował wówczas, że demonstranci wciąż okupują w Kijowie 19 budynków administracyjnych. Demonstrujący na Majdanie zajęli plac w listopadzie 2013 roku, protestując przeciwko polityce ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Po zmianie władzy na Ukrainie i wyborach prezydenckich w maju zapowiedzieli, że utrzymają obóz w centrum Kijowa, by mieć wpływ na nowych rządzących.

Sekretarz generalny [NATO](https://wiadomosci.wp.pl/nato-organizacja-traktatu-polnocnoatlantyckiego-6130285597505153c) na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO rozpoczął wizytę na Ukrainie. Anders Fogh Rasmussen spotka się z prezydentem tego kraju Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, ministrem spraw zagranicznym Pawło Klimkinem i z przewodniczącym parlamentu, Ołeksandrem Turczynowem. Program wizyty może ulec zmianie.

Sekretarz generalny ma rozmawiać z ukraińskimi przywódcami o sytuacji w kraju, a szczególnie na wschodzie, gdzie armia prowadzi operację antyterrorystyczną przeciwko prorosyjskim separatystom. Mowa też będzie o perspektywach współpracy Kijowa z Sojuszem Północnoatlantyckim. Wizyta Rasmussena zbiega się z koncentracją rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)