Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Separatyści wycofują sprzęt. Przełom?

0
Podziel się:

Prorosyjscy rebelianci z Aleksandrem Zacharczenką na czele ogłosili, że zgodnie z memorandum z Mińska rozpoczęli odwoływać ciężką artylerię na obszarze, gdzie ma powstać strefa buforowa.

Aleksandr Zacharczenko
Aleksandr Zacharczenko (PAP/EPA)
bFeSRerp

Prorosyjscy rebelianci z Aleksandrem Zacharczenką na czele ogłosili, że zgodnie z memorandum z Mińska rozpoczęli odwoływać ciężką artylerię na obszarze, gdzie ma powstać strefa buforowa - ale tylko tam, gdzie uczyniła to już strona rządowa.

_ - Wycofaliśmy naszą artylerię ze stref, z których wycofały się siły ukraińskie. Z miejsc, gdzie artyleria ukraińska nie wycofała się, my także nie wycofaliśmy się. Chodzi tu o sprzęt artyleryjski kalibru ponad 100 mm _ - powiedział szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandr Zacharczenko.

Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności jest wycofywana broń ciężka, czyli cała artyleria i transportery opancerzone z działami kalibru ponad 100 mm. Także separatyści z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) poinformowali, że ukraińska armia częściowo wycofała we wcześniej zajmowanych pozycji sprzęt wojskowy i artylerię - podała agencja Interfax-Ukraina.

bFeSRerr

Wczoraj rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), Andrij Łysenko deklarował, że _ trwają przygotowania do wycofania ciężkiego sprzętu wojskowego na odległość 15 km _.

Memorandum zawarte w nocy z piątku na sobotę w stolicy Białorusi przez grupę kontaktową ds. ukraińskiego kryzysu przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie tak, by między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa zdemilitaryzowana strefa buforowa.

Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono także zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja monitoringowa OBWE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Za tydzień Unia może zacząć uchylać sankcje" _ Kommiersant _ przypomina, że Herman Van Rompuy zapowiedział, iż w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie ograniczenia.
Przestaną bronić Mariupola? Jest komentarz W mieście pojawiły się obawy, że trafi on pod kontrolę donieckich separatystów albo znajdzie się w strefie zdemilitaryzowanej.
Putin grozi Europie? Niemieckie media ostro... Niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć.
bFeSRerS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)