Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt o 8 miliardów z Narodowego Banku Polskiego

0
Podziel się:

Zarząd banku kłóci się z Radą Polityki Pieniężnej.

Konflikt o 8 miliardów z Narodowego Banku Polskiego
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)
bEKaUUyd

aktualizacja 12.00

*Zarząd Narodowego Banku Polskiego i członkowie Rady Polityki Pieniężnej kłócą się, jak podzielić pieniądze wypracowane w 2009 roku. *
_ _

_ Gazeta Wyborcza _ wyjaśnia, że to Ministerstwo Finansów _ ma chrapkę _ na miliardy złotych z zysku NBP. Jednak zarząd banku chce, by wypłata była możliwie mała. Miał tym zdenerwować członków RPP, którzy próbują zmienić zasady księgowania obowiązujące w NBP. Jak czytamy, chodzi nie tylko o miliardy, które mogą trafić do kasy państwa, ale też o stabilność systemu finansowego, sztuczki księgowe i prawne.

bEKaUUyf

Wciąż nie wiadomo o jakiej kwocie mowa. Zarząd banku nie przedstawił jeszcze szacunków, jednak padała suma 2 miliardów złotych.
_ Gazeta Wyborcza _ podkreśla, że rząd liczy na to, iż duża wpłata z NBP pomoże mu załatać tegoroczną dziurę budżetową. Do budżetu trafia bowiem prawie cały zysk wypracowany przez bank centralny.

Tymczasem zdaniem członków RPP może to być nawet 8 miliardów. Ostateczny wynik będzie zależał od tego, jak dużą rezerwę na przyszłe ryzyko kursowe utworzy NBP. Twa dyskusja na ten temat.

Zysk NBP przed utworzeniem rezerwy jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł

Zysk Narodowego Banku Polskiego przed utworzeniem rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł. Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej będzie najprawdopodobniej dyskutowała o projektecie uchwały doprecyzowującym zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe zapisane w uchwale z 2006 roku - poinformowało osoba zbliżona do RPP.

_ - Zysk NBP, nie wynik finansowy, czyli przed utworzeniem rezerwy kursowej, jest na poziomie lekko wyższym niż 8 mld zł _.

bEKaUUyl

_ - Na posiedzeniu marcowym Rady pojawi się także projekt uchwały odnośnie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim, który doprecyzuje zapisy utworzone w uchwale RPP z 2006 roku. Nie będzie to nowa uchwała w sprawie zysku, jedynie doprecyzowanie tej obecnej, tak aby rezerwa była tworzona w sposób bardziej racjonalny _ - podkreśliła osoba informująca PAP.

Wynik finansowy NBP będzie określony do 30 kwietnia 2010 r. Wstępne szacunki NBP dotyczące wyniku finansowego za 2009 rok wskazują, że będzie on znaczący oraz że będzie mieścił się w ramach wyników osiągniętych w latach 2004-2008, wynika z komunikatu NBP.

W 2004 roku wynik finansowy NBP wyniósł 4.387.374,64 tys. zł w 2005 - 1.218.975,9 tys. zł, w 2006 - 2.608.696,5 tys. zł, w 2007 NBP odnotował stratę w wysokości 12.427.261,7 tys. zł, a w 2008 roku wynik wyniósł 0.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział dziennikarzom na początku stycznia, że zysk NBP za 2009 rok będzie niższy niż 4,4 mld zł. Z kolei członek RPP Anna Zielińska-Głębocka w poniedziałek mówiła, że można się spodziewać zysku w granicach 4-8 mld zł.

bEKaUUym
bEKaUUyG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)