W rozmowie z amerykańską telewizją CNN Netanjahu oświadczył też, że wcześniejsza wypowiedź palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, który w ostrych słowach potępił Holokaust, jest nie do pogodzenia z jego politycznym sojuszem z Hamasem, ugrupowaniem nawołującym do zniszczenia Izraela.
_ - Albo Hamas wyrzeknie się idei zniszczenia Izraela, wejdzie na drogę pokoju i odżegna się od terroru, albo prezydent Abbas wyrzeknie się Hamasu _ - zaznaczył izraelski premier. Aby można było powrócić do stołu negocjacji, Abbas musi uczynić jedną z tych rzeczy - dodał, tłumacząc, że Hamas _ neguje Holokaust i dąży do kolejnej zagłady narodu żydowskiego _.
Netanjahu wyraził też opinię, że Abbas usiłuje _ udobruchać zachodnią opinię publiczną, która zdaje sobie sprawę, że zadał on cios procesowi pokojowemu _. Także w rozmowie ze stacją CBS Netanjahu zaapelował do Abbasa: _ Nie można jednocześnie paktować z Hamasem i mieć pokoju z Izraelem _.
Abbas nazwał Holokaust _ najwstrętniejszą zbrodnią _ historii nowożytnej i wyraził współczucie dla ofiar Zagłady; komunikat został opublikowany przez Organizację Wyzwolenia Palestyny w niedzielę, gdy w Izraelu rozpoczynają się obchody Dnia Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu. Agencja AP komentowała, że to rzadki gest ze strony arabskiego przywódcy, by uznać cierpienie Żydów podczas II wojny światowej.
W środę poinformowano, że rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania Fatah - kierowany przez Abbasa, i Hamas osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego rządu przejściowego i nowych wyborów. W odpowiedzi władze Izraela zawiesiły rozmowy pokojowe z Palestyńczykami. Natomiast wysoki rangą przedstawiciel administracji Baracka Obamy ostrzegł, że USA będą musiały przemyśleć swoją pomoc dla Autonomii Palestyńskiej, jeśli oba ugrupowania utworzą rząd jedności narodowej.
W sobotę w przemówieniu do kierownictwa OWP Abbas zapewniał, że nowy rząd jedności narodowej będzie podlegał jego kierownictwu i polityce; dodał, że nadal chce negocjacji z Izraelem, o ile ten uwolni ostatnią grupę więźniów i zaprzestanie osadnictwa na terytoriach okupowanych.
Hamas, uznawany m.in. przez Izrael i USA za organizację terrorystyczną, siłą przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku. Od tego czasu rządy Abbasa i jego Fatahu są ograniczone do Zachodniego Brzegu Jordanu.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Nakazał brak kontaktów z Palestańczykami Premier Izraela nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej z wyjątkiem dotyczących kwestii bezpieczeństwa. | |
Szef PE w ogniu krytyki za obronę Palestyny "Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają". | |
Premier Palestyny podał się do dymisji Rami Hamdallah podał się dziś do dymisji, aby ułatwić utworzenie nowego rządu jedności narodowej, który mają sformować partia prezydenta Mahmuda Abbasa Fatah oraz radykalny Hamas. | |
Izrael przerwał rozmowy pokojowe. Co dalej? Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów. |