Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Afganistanie. John Kerry ostrzega przed siłowym przejęciem władzy

0
Podziel się:

Amerykanie nie wykluczają skrócenia pomocy finansowej i wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa.

Konflikt w Afganistanie. John Kerry ostrzega przed siłowym przejęciem władzy
(AP/Fotolink/East News)

Amerykański sekretarz stanu ostrzegł, że jakiekolwiek działania wykraczające poza prawo, a prowadzące do zdobycia władzy, po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów prezydenckich, spotkają się z natychmiastową reakcją Waszyngtonu i cofnięciem poparcia USA.

_ - Potraktowałem śmiertelnie poważnie informacje o protestach w Afganistanie i o możliwości powstania władzy równoległej. (...) Jakiekolwiek działania wykraczające poza prawo, a prowadzące do przejęcia władzy będą kosztować Afgańczyków utratę pomocy finansowej i wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa udzielanego przez Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodową _ - zapowiedział Kerry w oświadczeniu opublikowanym przez ambasadę USA w Kabulu.

Według wstępnych wyników wybory prezydenckie w Afganistanie wygrał były minister finansów Aszraf Ghani uzyskując 56,4 proc. głosów. Jego rywal Abdullah Abdullah zdobył 43,5 proc. głosów. Komisja wyborcza przyznała, że podczas wyborów doszło do _ pewnych nieprawidłowości _ oraz że poniedziałkowe wyniki nie są jeszcze oficjalne. Druga tura wyborów odbyła się 14 czerwca.

Były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah odrzucił wyniki - oświadczył w poniedziałek jego rzecznik Mudżib Rahman Rahimi. _ Nie uznajemy rezultatów, które zostały dzisiaj ogłoszone. Uważamy to za zamach na głosowanie narodu _ - powiedział. Już wcześniej Abdullah oskarżył komisję o fałszerstwa przy liczeniu głosów na korzyść rywala. Oświadczył, że nie uzna wyników głosowania, dopóki nie zostanie zakończone dochodzenie w sprawie oszustw.

Analitycy wskazują, że oskarżenia o manipulacje wyborcze mogą doprowadzić do długotrwałej i paraliżującej walki o władzę i uniemożliwić pierwsze demokratyczne przekazanie władzy w historii Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie poparli akcję przeciwko prorosyjskim rebeliantom Obama i Hollande wezwali prezydenta Putina, by ten naciskał na separatystów w sprawie podjęcia dialogu z ukraińskimi władzami.
Angela Merkel pogłębia współpracę z Chinami Kanclerz Niemiec spotkała się w Pekinie z byłym szefem chińskiego rządu Wen Jiabao.
Obama i Hollande wzywają Putina do pomocy _ Trwałe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie może być tylko polityczne _ - podkreśliły głowy państw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)